jaren duren voor deze zal zijn voltooid. Dit maakt deze archieven tamelijk onraadpleegbaar. Iets dergelijks geldt voor andere archiefbestanden. Eén van de rijkste bronnen tot de Haarlemse geschiedenis vormen de rechter lijke en notariële archieven (samen 275 strekkende meter archief). Indien men deze archieven ten volle wil benutten, zullen zij eerst geïndiceerd moeten worden op de daarin voorkomende namen en zaken. Hieraan is de afgelopen jaren door gebrek aan ruimte en personeel maar mondjesmaat gewerkt, met alle gevolgen van dien. Ook de resoluties van Burgemeesterên en van Vroedschappen en de thesauriersrekeningen zijn slecht toegankelijk. Het indiceren van deze archieven is bovendien een langzaam vor derend werk. Er is berekend dat bij normale werktijden door één persoon ongeveer 1 meter notarieel archief per jaar wordt geïndi ceerd. Dit maakt duidelijk dat alleen een grondige aanpak, waar bij meer personen tegelijkertijd dit werk ter hand nemen, een remedie op niet al te lange termijn kan brengen. Een dergelijk werk zou ook heel goed door belangstellenden kunnen worden gedaan, wanneer die zich op geregelde tijden kunnen inzetten. Hierop doelde burgemeester De Gou in zijn toespraak tot de le den van „Haerlem" waarin hij opriep actief aan deze openlegging mee te werken. Gegevens betreffende de Haarlemse geschiedenis treft men niet alleen in Haarlem aan. Het Algemeen Rijksarchief en de andere Rijksarchieven, de archieven van gemeenten waarmee Haarlem in vroegere tijden relaties onderhield en andere instellingen bevatten eveneens gegevens over Haarlem. Al deze instellingen in binnen- en buitenland zullen systematisch moeten worden onderzocht om deze gegevens te kunnen verzamelen en gebruiken. Ook dit is tot nu toe nog maar sporadisch gebeurd. Het klimaat is in Haarlem niet gunstig voor het werken aan een studie uit Haarlem's geschiedenis. Degene die een onderwerp kiest uit de geschiedenis van een andere grote of kleine gemeente, b.v. voor een promotie, weet vrijwel zeker dat het gemeentebe stuur aldaar de middelen zal verstrekken om het boek te helpen publiceren. In Haarlem is dat bij herhaling niet mogelijk gebleken 299

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 301