BIJLAGE Demografie van Haarlem De groei van Haarlem's bevolking in de loop der eeuwen is maar voor enkele jaren onderzocht Haarlemse stadsplattegronden Reproducties van Haarlemse stadsplattegronden door de eeuwen heen met gegevens hierover, gegevens over uitbreidingen enz. De oorsprong van Haarlem Na Huizinga's verouderde studie is dit onderwerp nauwelijks meer onderzocht. Waar komt de „Bakenes-theorie" eigenlijk vandaan? Haarlemse betrekkingen tot de graven van Holland De Hollandse graven hebben in Haarlem gewoond; de relaties van de stad met deze graven moeten talrijk zijn geweest; onderzoek hier voor in de grafelijkheidsrekeningen, leenregisters enz. dringend no dig. Haarlem's rol bij de tocht van Willem IV naar Friesland in 1345 Haarlem als handelsstad in de Middeleeuwen De traditie noemt Haarlem al vroeg als een belangrijke handelsstad, aanvankelijk zelfs belangrijker dan Amsterdam. Waarop is dit geba seerd en wat is er van waar? Haarlem en het Dordtse stapelrecht De Haarlemse linnenweverijen in de vroege Middeleeuwen Na de Vlaamse gildenoproeren eind 13de eeuw zouden zich vele Vlamingen in Haarlem hebben gevestigd en daar de linnennijver heid tot bloei hebben gebracht. Haarlemse brouwerijen vóór 1400 Hoe oud is de Haarlemse brouwerij? Loenen begint pas omstreeks 1430 Haarlemse pottenbakkerijen in de Middeleeuwen Archeologisch onderzoek heeft oude pottenbakkerijen aangetoond, veel archiefonderzoek is hiernaar nog niet gedaan 301

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 303