Haarlems Monumentenzorg in 1976 Iemand woont in de Achterhoek en is erfgenaam van een monu ment dat in Haarlem staat. Een groot leeg pakhuis met een groot lekkend dak. Op de gevel een vervaagd opschrift: „Haarlemsche Eierveiling W.Th. Nass". De erven hebben er weinig zin in deze nalatenschap te koesteren als een dierbare herinnering aan hun vaders zakentalent. Er is geen huuropbrengst maar er zijn wel hoge reparatiekosten. Men wil van de zorg af en wendt zich tot een Haarlemse monumentenman. Deze ziet een kans die niet ver loren mag gaan. Op overtuigende toon laat hij het woord Dioge nes" horen. Dat valt niet slecht, vanwege de associatie met de op een ton gestelde vraagprijs. Het contact wordt gelegd. Voorzitter Lijnzaad etaleert de beginselen van zijn Stichting en is bereid de eigenaren voor een halve ton van de rompslomp af te helpen. De koop wordt gesloten; de met de transactie belaste zoon Nass gaat met zestig mille naar Zevenaar terug, de zorg voor het erfgoed Korte Spaarne 15 achterlatend in de betrouwbare handen van de Haarlemse Diogenes. Tot vijftien ton zou deze zorg oplopen, een schrik die nogal wat beroering teweegbracht toen bleek dat de subsidies ontoereikend waren om tot een rendabele exploitatie te komen. De in 1974 verworven aanwinst is eigenlijk een monument met twee gezichten. Het loopt namelijk door van het adres Korte Spaarne 15 tot Spaarnwouderstraat 19. Tussen beide ge vels gaat een uit verschillende lagen opgebouwde ruimte schuil van totaal 1900 kubieke meter. Architect P. van der Sterre te Leiderdorp, eerder reeds betrokken geweest bij de restauratie van het tegenoverliggende huis Donkere Spaarne 56, kreeg opdracht een plan te maken. Hij ontwierp acht appartementen, vier aan de voorkant en vier aan de achterkant. De aannemer Van de Luit- gaarden te Rotterdam, die goed werk leverde met de restauratie van Gedempte Oude Gracht 60, stapte in juni 1975 met zijn mensen van dat karwei over naar Korte Spaarne 15. Een duidelijk inzicht in de kosten was toen nog niet verkregen. Het gebouw moest eerst worden uitgepeld alvorens de gebreken konden wor- 307

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 309