pannen. De beganegrond wordt uitgebroken en aan de kant van het Korte Spaarne worden inrijdeuren aangebracht. Aanvankelijk was het de bedoeling, de fraaie woonhuisdeur te sparen en te volstaan met het maken van een inrit ter plaatse van de twee ramen. Merkwaardigerwijs ging de schoonheidscommissie daar niet mee akkoord; zij adviseerde een nieuwe pui te maken onder de gehele gevel, hetgeen jammer genoeg ook is gebeurd. Met deze in 1937 uitgevoerde verbouwing zou het monument de bestemming krijgen van voddenpakhuis. De constructie was ech ter niet goed bestand tegen het grote gewicht van zulke goederen. Men wilde daarin voorzien door het aanbrengen van betonvloe- ren, dragend op stalen liggers en dito kolommen. Volgens een wijziging van het plan zou de gehele versterking in gewapend beton worden uitgevoerd, maar ook die funeste ingreep bleef ge lukkig achterwege. Wij zagen dat het complex oorspronkelijk aan het Korte Spaarne de percelen 15 en 17 besloeg en aan de Spaarnwouderstraat de nummers 17 en 19. Aan het Spaarne moet een poort zijn geweest die toegang gaf tot het achtergedeelte. Reeds in 1628 werd het toenmalige op Korte Spaarne 17 staande pand afgescheiden. In 1948 gebeurde dit met Spaarnwouderstraat 17. Eigenaar van Kor te Spaarne 15 en Spaarnwouderstraat 19 was inmiddels geworden W.H.Th. Nass, die als nieuwe bestemming een eierhandel intro duceerde. Opmerkelijk is nog een opschrift dat was aangebracht boven de in 1937 gemaakte brede ingang aan het Korte Spaarne, luidende: „Meubel- en Houtwarenfabriek De Spaarnestad". Aan velerlei doeleinden is het gebouw dus dienstbaar geweest. Tenslotte verwijlen we even bij de twee gevels. Die aan de Spaarnwouderstraat wint het in leeftijd. Het vierhonderd jaar ou de metselwerk was naast de ramen versierd met blokjes zandsteen. Een in de vorige eeuw aangebrachte pleisterlaag heeft er een grauwe gevel van gemaakt. Bij de restauratie is wegens de kosten volstaan met wat herstelwerk en het opbrengen van een verfris send verfje. Een door het magazijn van „monumentenzorg" gele verde toegangsdeur met omlijsting draagt bij tot enige verfraaiing. De gevel aan de Spaarnezijde dateert uit omstreeks 1750. Voor dien zal er een trapgevel hebben gestaan, ongeveer zoals van Kor- 313

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 315