werd echter vergroot doordat het ministerie de eis stelde dat aan verschillende aannemers een prijsopgave zou worden gevraagd, hoewel „Hendrick de Keyser" reeds een redelijke offerte ontvan gen had van de firma Huurman te Delft. De twee mede-inschrijvers bleken hun collega dit werk niet te misgunnen, zodat de firma Huurman toch de opdracht kreeg. Wel was de prijs een stuk hoger geworden en waren opnieuw vele maanden verloren gegaan. Einde lijk kon begin 1968 met de uitvoering worden aangevangen, vijf jaar nadat het aanvankelijke plan was opgesteld. De belemmeringen zouden nog niet van de baan zijn. De pogingen de woning aan de Wijdesteeg ontruimd te krijgen bleven vruchte loos. De bewoners hebben het er nog acht jaar uitgehouden. Zij betaalden weinig huur, verlangden desondanks kostbaar repara- tiewerk en deden geen moeite elders een veel duurdere woning te betrekken. Eerst in 1976 kwam het huis leeg. De restauratie van dit onderdeel is dus achterwege gebleven. Het herstel van de ach tergevel van het hoekpand moest daardoor slechts provisorisch blijven. Ook kon door deze gang van zaken niet worden nagegaan hoe de situatie aan de achterkant van dit hoekhuis vroeger is geweest. Was in 1966 onderkend dat de ontruiming van Wijde steeg 3 weinig kans maakte dan had die woning buiten het plan voor de eerste fase kunnen worden gehouden en zou de uitvoering twee jaar eerder klaar zijn geweest. In het jaarboek 1969 kon worden vermeld dat de kappen en geveltoppen weer in goede staat waren gebracht. Nadien maakte de firma Holtring aanstalten de beganegrond te verlaten. Ook de verdiepingen van het hoekhuis kwamen vrij en op 23 rood woon de nog slechts één persoon. De tweede fase van de restauratie werd nu verder voorbereid. Het aannemersbedrijf Huurman stond eind 1970 weer klaar om te beginnen. Het zou echter al te mooi zijn geweest indien alles nu ineens vlot kon verlopen. Wonen aan het Spaarne kan ook voor „krakers" aantrekkelijk zijn. Weer be gon een periode van wachten tot deze plotselinge indringers ande re woonruimte zou zijn toegewezen. Bijna vier jaren gingen daar mee heen. Het werd de vereniging „Hendrick de Keyser" kwalijk genomen dat het zo lang duurde aleer de restauratie werd hervat. Zij verkeerde echter in een machteloze positie. Geprobeerd werd 322

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 324