braak van de opstallen die er stonden een ommuurde hof. Deze muur, hoog vier meter, is nog herkenbaar als het onderstuk van de later erop gebouwde gevels. De ongewoon hoge afscheiding gaf aan het geheel een erg gesloten karakter. De enige verlevendiging was het met zandsteen omlijste toegangspoortje. Het in de loop van de zestiende eeuw voltooide burgemeestershuis bestond uit totaal vijf delen. Twee hiervan waren achter elkaar gelegen aan de Oude Gracht, van de hoek van de Kleine Hout straat af. Mogelijk was daar het front van de gehele woning. Het derde gedeelte was dat met de trapgevel, ongeveer daterend uit 1525. Hierin bevond zich blijkbaar het hoofdvertrek. Dit was voornaam aangekleed met een goudlederen behang, een eiken lambrizering en een grote schouw. Tegen de zuidkant van deze ruimte werd in het tweede kwart van de zestiende eeuw een vier kant zijhuis gebouwd, binnen de ommuurde hof. Het vijfde en oudste deel, gelegen direct achter het hoofdvertrek, stond er al toen Van Wissen met bouwen begon. De ontstaanstijd van deze kamer, in een verkoopakte „salet" genaamd, kan worden gesteld op het eind van de veertiende eeuw. De drie laatstgenoemde ge deelten bleven gespaard. Dit komt omdat zij woonhuis werden van de beheerders van de Bank van Lening en in bezit van de gemeente kwamen. De uit de veertiende eeuw daterende achterkamer was waarschijn lijk het eerste stenen huis dat hier stond. Volgens de heer H. Janse van de rijksdienst voor de monumentenzorg zou tussen dit ge bouwtje en de Kleine Houtstraat aanvankelijk een houten woon huis hebben gestaan, een halvormige ruimte van ongeveer 6 bij 9 meter, waarboven een kap. De vloer hiervan bevatte een open stookplaats. De rook verliet het huis door een gat in het dak. De stookvloer bestond uit een mozaïekvormig patroon van op hun kant geplaatste stukjes gebakken leipannen. Deze belangwekken de vondst werd gedaan bij een in 1972 uitgevoerd bodemonder zoek. Een gedeelte is overgebracht naar het Frans Halsmuseum en een ander gedeelte is ter herinnering ingemetseld in een wand van het vertrek waar een en ander is aangetroffen. De woonvloer rondom de stookplaats was een plat aangebrachte laag baksteen. Daar dit houten huis weinig veiligheid bood werd op gelijke 330

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 332