vijftig jaar aan een „blikslager". Tot halverwege de negentiende eeuw werd dit ambacht er uitgeoefend. Die branche maakte plaats voor een „magazijn van schoenen en laarzen". De adresboeken vermelden deze bestemming van 1872 tot 1910. Sinds 1891 was de winkel een filiaal van de Waalwijkse schoenfabriek Van Schijndel Co. De zaak werd verplaatst naar Grote Houtstraat 96. Het vrijgekomen winkelhuis Oude Groenmarkt 4 diende daar na tot uitbreiding van de ijzerhandel van de firma Wed. J.A.B. Vouillaire, welke handel al vele jaren werd gedreven in de belen ding op de hoek van de Warmoesstraat en daar bekend stond als „De Spijkermand". Van omstreeks 1864 af was dit bedrijf eigen dom van C.J. van den Broek. Het ging over van vader op zoon en hield op deze plaats stand tot 1952. De sluiting in dat jaar maakte een einde aan de gewoonte op dit vertrouwde adres alle ijzerwa ren en gereedschappen te kopen die men in de bouw nodig had. Door vererving kwam het complex in 1960 in bezit van de heer L. van den Broek. Diens betrokkenheid met deze oude vestiging leid de tot het streven er weer leven in te brengen. Architect G. Prins te Amsterdam leverde een verbouwings- en restauratieplan. Dit werd begin 1973 ter goedkeuring en subsidieverlening ingediend. Het gedeelte op de hoek en in de Warmoesstraat kwam eind 1974 gereed. Na een rustpoos van een jaar werd begonnen met de tweede fase, het winkelhuis Oude Groenmarkt 4. Tot omstreeks november 1976 is het aannemersbedrijf Waleveld ermee bezig geweest. De eigenaar getroostte zich een uitgave van 570.000,om de Oude Groenmarkt te verrijken met een mooie winkelruimte en een gerieflijke bovenwoning. Het rijk en de gemeente hebben dit gewaardeerd met een subsidie van totaal 220.300,Met inbegrip van het hoekpand waren de kosten in het geheel 1.180.000, De gevel heeft een hoge winkelpui die waarschijnlijk is aange bracht in 1891 toen er een schoenenfiliaal van Van Schijndel kwam. Nadat in 1910 de schoenen op de loop waren gegaan voor de ijzerwaren werden de deuren vervangen door een raam. Bij de restauratie keerde deze toegang terug, want de winkel functioneert nu weer als een zelfstandige eenheid. Oude Groenmarkt 4 komt niet voor op de monumentenlijst van 344

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 346