Uit foto's die enige jaren oud zijn blijkt dat de gevel in verschil lende opzichten niet gaaf meer was. Dat kwam onder andere tot uitdrukking in de raamvormen op de eerste verdieping. De twee rechter schuiframen zijn geplaatst in 1892. Tijdens de winkelver bouwing van 1965 bracht men ook links twee van zulke ramen aan, ter verkrijging van wat meer eenheid. In 1914 bestond be hoefte de gevel te pleisteren. Dit werd uitgevoerd als imitatiemet selwerk, door de specie te vermengen met rode kleurstof en in het gepleisterde gevelvlak voegen te trekken. Deze behandeling zien we ook toegepast op verscheidene andere oude gevels in Haarlem. Een aanwijzing omtrent de bouwtijd verschafte het wegbreken van het ondergedeelte van de gevel, in 1965. Er kwam toen een res tant van de zeventiende-eeuwse eikehouten puibalk te voorschijn, met de aanduiding „Anno 1613". Deze balk is verwijderd maar het stuk met de inscriptie kreeg een plaats boven de winkeldeur. Het siert de firma Voet dat zij ontsierende lichtbakken achterwe ge liet. Evenzo is het aangenaam bij het binnenkomen een sfeer te treffen die achter een gevel als deze mag worden verwacht. Een paardemiddel kan soms een andere uitwerking hebben dan was bedoeld. Enkele jaren geleden verrees achter de voormalige Koudenhornkazerne een modern gebouw voor de verkeerspolitie. In het plan was eerst ook een afdeling voor de edele viervoeters geprojecteerd. Wegens ruimtegebrek moest daar echter van wor den afgezien. Er werd toen gezocht naar een huisvesting elders. Schrijver dezes wees als mogelijkheid op het voormalige koetshuis bij de buitenplaats „Eindenhout" aan de Wagenweg. De mannen van de bereden politie vonden dat een zeer geschikt onderkomen. De stal had nog de oude boxen met goed gemodelleerde tussen- schotten. Het geeft voldoening wanneer een gebouw zijn oor spronkelijke bestemming grotendeels terug kan krijgen. Ook hier mocht de tijd echter niet stil blijven staan. Hoe tevreden men aanvankelijk ook was, toch kwamen er weer allerlei wensen. De aardige schotten in de stal zijn door ijzeren rasterwerken vervan gen. Op het nabijgelegen bosterrein is een manege gebouwd. De schoonheidscommissie was er tegen maar het rijk verschafte er geld voor in het kader van de werkverruiming. De paarden kun- 352

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 354