nen nu droog hun pasjes doen. De afgedwaalde wandelaar die het bouwsel ziet draait zich misschien teleurgesteld om en gaat liever kijken hoe het staat met de acht appartementen in het dichtbij staande ,,Huis met de Beelden"Wagenweg 242. Al meer dan een jaar wordt daaraan getimmerd. Door onvoorzichtigheid van een schilder was het bijna een ruïne geworden. Op 23 september 1976 moest de brandweer uitrukken om het vuur te blussen dat op de zolderverdieping nogal wat schade veroorzaakte in een pas vol tooid gedeelte. Zowel buiten de oude stad als daar binnen blijven dingen gebeu ren die beroering teweeg brengen. Het viel niet mee om geschikte bestemmingen te vinden voor de voormalige gebouwen van het Sint Elisabeth's Gasthuis. Ook was het niet mogelijk er een nieuw gebruik aan te geven zonder een ingrijpende verbouwing. Voor zover dat voornamelijk binnen gebeurde was er weinig aanleiding tot protest. Bij het gedeelte dat werd toegewezen aan de Haarlem se Muziekschool kwam echter ook de buitenkant op de snijtafel. Het betreft twee haaks tegen elkaar staande vleugels waarvan de ene recht achter het poortje ligt dat zich aan het Groot Heiligland bevindt. De bakstenen gevels waren bekroond met geprofileerde gootlijsten en betrekkelijk steile dakschilden, waarin een serie dakkapellen was opgenomen. Deze twee zolderverdiepingen ble ken voor de Muziekschool niet ruim genoeg te zijn. Ter vervan ging ontwierp architect Bernson een doosvormige verdieping. De bijbehorende gevels gaf hij een rasterstructuur. Na enige aarzeling ging de schoonheidscommissie met het plan akkoord. Ook de rijksdienst voor de monumentenzorg moest in het spel worden betrokken, hoewel niet vast stond of deze vleugels tot de be schermde delen gerekend konden worden. Genoemde dienst had ernstige bezwaren maar wilde zijn eis beperken tot de zuidgevel aan de binnentuin van het hoofdgebouw. Dientengevolge bleef daar de gootlijst alsnog gehandhaafd en werd een dakschild toege past. Er kon trouwens niet lang worden getalmd want het ministe rie van sociale zaken stelde acht ton voor dit karwei beschikbaar als werkgelegenheidsobject en de gemeente liet zich dit voordeel liever niet ontgaan. Vergeten was de mening te vragen van de 353

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 355