een beschermd stads- of dorpsgezicht. Het rijk heeft dus een stok achter de deur. Telkens wanneer een subsidieaanvrage ter tafel kwam klonk dan ook de waarschuwing dat met de behandeling zou worden gewacht tot de gemeenteraad zich over deze zaak had uitgesproken. Dit was niet bevorderlijk voor de belangen van de genen die wat aan hun „beeldbepalende" huis wilden doen en daarvoor op geldelijke steun moesten kunnen rekenen. Een beschermd stadsgezicht is eigenlijk niet anders dan een op de kenmerkende structuur van de oude stad gebaseerd bestemmings plan. Het zal dan bijvoorbeeld minder gemakkelijk zijn een kan toor te bouwen zoals is neergezet bij de Amsterdamse Poort. In dien de aanwijzing al een feit was dan had misschien ook de opbouw van de muziekschool aan het Heiligland er niet zo uitge zien als nu. Steeds meer zal het bouwen en verbouwen in de binnenstad een zaak van uiterst zorgvuldig afwegen moeten wor den. Dit geldt ook voor de achterkanten. Het nieuwe kantoorge bouw op de hoek van de Anegang en de Lange Veerstraat is aan de voorkant misschien een draaglijke verschijning, maar van bo ven en van achteren tekent het zich af als een storende massale doos, waarbij de enkele ernaast resterende tuitgeveltjes zielig voortleven. Sinds het gereedkomen in december 1975 heeft zich nog geen huurder definitief aangemeld, hoewel een groot gevel bord daartoe voortdurend aanmoedigt. De belangen van de beleg ger zouden vermoedelijk niet zo heel erg geschaad zijn wanneer de bepalingen van een beschermd stadsgezicht tot wat minder bouwvolume op deze plaats hadden geleid. In de loop van 1977 zal de vlag kunnen worden uitgestoken wan neer de gemeenteraad het lang verbeide principebesluit tot de aanwijzing genomen heeft. Vervolgens zullen er heel wat jaren verstrijken aleer het daaruit voortvloeiende bestemmingsplan klaar is en zal zijn vastgesteld. Voor Spaarndam is dat stadium nog steeds niet bereikt. Al in 1971 was het oude gedeelte daarvan officieel tot beschermd dorpsgezicht verklaard. Het is maar een klein gebied met weinig huizen. Toch lukte het vanwege allerlei bezwaren nog steeds niet met de procedure tot een eind te komen. De afdeling monumentenzorg werkt intussen welgemoed aan het in tekening brengen van de belangrijkste Haarlemse straatwan- 355

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 357