I.P.P. Amsterdam, alsmede een cursus Oud Schrift door de Ge meentearchivaris drs. J.J. Temminck. Op prettige wijze wordt samengewerkt met de Historische werk groep „Haerlem", daar waar de onderzochte objecten een histo- risch-archivalische aanvulling behoeven. J. Schimmer Werkgroep Velsen Gedurende het jaar 1976 werd het onderzoek naar de Romeinse Augusteïsche versterking te Velsen door de Werkgroep voortge zet. Daarbij werden nieuwe palenrijen ontdekt die nog niet in een bepaalde samenhang konden worden geïnterpreteerd. In oktober werd door de Werkgroep op het opgravingsterrein een Romeinse waterput ontdekt. De put bestond uit een 2 meter hoog ingegraven wijnvat met daarboven een vierkante houten bekisting. Deze bekisting bestond uit zware ingegraven planken, waarbij in de hoeken ter verster king palen waren geslagen. De zware planken konden merendeels worden geborgen en zijn waarschijnlijk oorspronkelijk van scheepsbouw afkomstig; zo waren er enkele rondlopende stukken, stukken met inkepingen en afgeschuinde kanten en andere afwij kende vormen. Buiten de put werden palen aangetroffen die waarschijnlijk een dakconstructie boven de put hebben gedragen. De eigenlijke put bestond uit het houten wijnvat, waarvan onder en bovendeksel waren verwijderd. De hoogte bedroeg bijna 2 me ter, de diameter ca. 1 meter. Het vat was opgebouwd uit 19 duigen, die werden bijeengehouden door een groot aantal hoepels. De duigen verkeerden nog in goede staat en konden alle praktisch kompleet worden geborgen. In een van de duigen werd het vulgat teruggevonden evenals de oor spronkelijke houten stop. Boven het vulgat was de naam inge brand van vermoedelijk de fabrikant van het wijnvat of de wijn handelaar: Lisei Mari. Behalve deze naam was op 4 duigen de naam van de duigenmaker Acestis ingeslagen. 362

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 364