schiedenis en archivalisch onderzoek. Wat eerst liefhebberij was groeide in de kleine, rustige pastorie van Heerhugowaard uit tot echte vakkennis. Hier schreef hij twee uitvoerige boeken over zijn geboortestad: „Katholiek Purmerend" (1943) en „Geschiedenis van Purmerend" (1947). Het heeft hem in zijn laatste levensjaar verdriet gedaan, dat een journalist geheel buiten zijn medewe ten de inhoud van dit laatste werk in een meer populaire uitgave herschreven heeft. In deze tijd ook bereidde hij zich door cursus en zelfstudie voor op het examen „wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse". De ordening van het archief der gemeente Wijde-Wormer was zijn stage-opdracht. Op 24 oktober 1949 behaalde hij zijn diploma. In 1953 volgde zijn benoeming tot adjunct-archivaris en een jaar later tot archivaris van het bisdom. Hij verhuisde naar Haarlem en nam, na het overlijden van zijn voorganger mgr J.J. Henne- man, zijn intrek in de ambtswoning van de archivaris, Jansstraat 77, waartoe ook enige kamers in het Bisschoppelijke Museum behoorden. Met grote voortvarendheid zette Verhoofstad zich aan de taak die hem was opgedragen: het ordenen en beschrijven van het oud-ar chief van het bisdom en het inrichten van het nieuw-archief en dit alles volgens de moderne opvattingen en eisen omtrent het ar chiefwezen. Zo kon hij reeds in 1956 zijn „Inventaris der archie ven, gevormd door de Besturen van het bisdom Haarlem, 1559-1853" publiceren, die in 1959 gevolgd werd door zijn „In ventaris der archieven van kerken, kloosters en staties, berustend in het archiefdepöt van het bisdom Haarlem". De reacties op deze „ontsluiting der bronnen" waren terecht zeer lovend en menig onderzoeker of geschiedschrijver heeft ervan geprofiteerd. En al dit werk vond een waardige bekroning, toen het hele archief vanuit de kelder van het Bisschoppelijk Museum kon worden overgebracht naar een modern ingerichte ruimte in het onder mgr J. van Dodewaard gerestaureerde bisschopshuis aan de Nieuwe Gracht. De zorg van Verhoofstad beperkte zich niet tot het archief van het bisdom: hij ordende ook de archieven van de kathedraal, de Jo- 34

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 36