plannen van „Haerlem". In de Stadseditie van 11 april 1902 werden passages eruit overgenomen en voorzien van o.m. het vol gende redactionele commentaar: „Hoe leelijk is Haarlem gaande weg geworden en hoe schoon had het kunnen zijn! Hoe vindt men overal sporen van wansmaak, van karakterloozen bouw Mo gen de aandeelhouders der Binnenlandsche Exploitatie-Maat schappij en soortgelijke sloopersondernemingen allen lid worden, al was het alleen om met de eene hand iets terug te geven van wat zij met de andere namen. En moge ieder die onze stad liefheeft haar jongste petekind met raad en daad gedenken!" Dit stukje leverde uiteraard nog meer publiciteit op, want de vol gende dag plaatste men een ingezonden stuk van Ed. de Lanoy, voorzitter der Binnenlandsche Exploitatie-Maatschappij van on roerende goederen te Haarlem, waarin deze erop wees dat deze „sloopers-onderneming" werkte onder leiding van de grote tuin architect Leonard A. Springer en dat daar het Kleverpark en de Bloemendaalse parken Duin en Daal en Kweekduin het gevolg van waren. „Wellicht bedroeft het U dat het wanstaltige heeren huis ,Het Klooster' verdwijnt om plaats te maken voor een statig kerkgebouw" aldus De Lanoy, die eindigt met „Hoe jammer voor U dat meer dan één der bestuurderen van Haerlem' ons krachtig steunden bij het maken en uitvoeren van onze werken, zoo die der luxe, de parken met weelderigen aanleg, als die der nijverheid, zoals de ,sloopersonderneming' van Het Klooster". Ondanks deze en andere publiciteit bleef het ledental nog gering: in 1905, vier jaar na de oprichting, bedroeg het nog slechts 155. 3Bestuur 1901-1976 De eerste bestuursmutatie vond al binnen een jaar plaats, naar aanleiding van het bedanken op 18 september 1902 van secretaris J.W. Enschedé (vgl. paragraaf 2). Wat was er gebeurd? Op 7 mei 1902 had de Haarlemse gemeenteraad, in navolging van andere gemeenten, besloten dat alle ambtenaren binnen de gemeente moesten wonen. Er was nog even discussie over of dit ook zou gelden voor de „liefhebberij-ambtenaren", d.w.z. voor die ambte naren die minder dan 300,per jaar ontvingen. In een volgen de vergadering werd besloten dat ook deze ambtenaren hieronder 64

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 66