die Van Tienhoven bestuurde bleven, tot groot profijt van alle betrokkenen. In 1907 verliet ir. J.A.G. van der Steur het bestuur wegens zijn vertrek naar Den Haag, waar hij zich vestigde in verband met de bouw van het Vredespaleis. Hij had zojuist zijn Oude Gebouwen in Haarlem van de pers zien komen. Ook na 1907 bleven de contacten tussen „Haerlem" en deze voorzitter der Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg bestaan. Mr. J. de Vries van Doesburgh vertrok in 1909 naar Zierikzee, zodat van 1910 af het bestuur uit 10 personen bestond. Door het reeds gememoreerde vertrek uit het bestuur van Van Riemsdijk in 1915 en het overlijden van Von Saher in 1918, kwamen twee plaatsen vrij die in 1918 bezet werden door dr. H.D. Kruseman en H.E. Knappert. Dr. H.D. Kruseman was apotheker te Haarlem al de derde generatie in deze apotheek! en tevens wethouder. Hij zou reeds in 1920, twee jaar later, overlijden. Hij liet „Haerlem" een legaat van 5.000,na, een vorstelijk bedrag in die jaren22). H.E. Knappert was begonnen met een loopbaan als predikant (Nieuwveen, Franeker, Haastrecht en Zaandam). In 1908 begon hij met een rechtenstudie te Leiden. In 1914 werd hij benoemd tot adjunct-archivaris van Haarlem en in 1916 tot archivaris. Tot 1936, dus twintig jaar, zou hij gemeente-archivaris van Haarlem blijven, tot 1938 bleef hij bestuurslid van „Haerlem". Bekend in die jaren waren zijn Schetsen uit Haarlem's verleden die in het Haarlem's Dagblad verschenen en waarvan ook een verenigings- publikatie werd gemaakt. Wetenschappelijk was zijn verdienste niet groot en voor iemand die zo lang gemeentearchivaris en be stuurslid van een plaatselijke historische vereniging was, is het publicistisch werk opvallend gering. In 1920 werden er wederom twee nieuwe bestuursleden benoemd: mr. A.J. Enschedé en Jan Veder. Mr. A.J. Enschedé (1889-1940) was firmant van Johannes Enschedé en Zonen, maar daarnaast ook raadslid te Bloemendaal. Hij was een kleinzoon van de be kende A.J. Enschedé, de eerste archivaris van Haarlem, en had van hem een grote interesse voor oud Haarlem geërfd. Hij was auteur van boekjes over de Waalse kerk en het Museum van 69

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 71