den mr. C.W.D. Vrijland en A.J.M. van Os benoemd. De eerste, zoon van de rentmeester van Elswout en zelf van 1951 af substi tuut-griffier bij de Haarlemse rechtbank en van 1960 af griffier van het Kantongerecht, bleef bestuurslid tot 1976. Van 1960 tot 1962 was hij secretaris. Hij is ook directeur-secretaris van Teylers Stichting en publiceerde een groot aantal artikelen en boeken over Bloemendaalse buitenplaatsen en de Haarlemse rechterlijke in stellingen. Van Os had sedert 1910 de leiding gehad van de be kende Haarlemse firma A.J. van der Pigge, de oude drogisterij aan de Gierstraat. Hij was de man die zijn pand niet aan Vroom en Dreesmann verkocht en hij was ook de verzamelaar van de bekende collectie gapers, die in 1942 in de Hoofdwacht tentoon gesteld werd. Tot 1967 zou Van Os in het bestuur van „Haerlem" zitting hebben. In 1947 werd het bestuur uitgebreid met drs. J.J. Luijten en mr. J. Bierens de Haan. De eerste, werkzaam bij de Keuringsdienst van Waren aan de Nieuwe Gracht, had een grote kennis van het Haar lem uit zijn jeugd. De bestuursleden die met hem in het bestuur zitting hebben gehad zullen zich zijn smakelijk gebrachte verhalen hierover blijven herinneren, evenals zijn zorgen over leden die niet of te laat hun contributie betaalden. Tot 1975 zou hij be stuurslid blijven en de penningmeester helpen bij het dagelijkse werk. Mr1. J. Bierens de Haan komt uit de notulen naar voren als het bestuurslid dat meestal, al dan niet met voorafgaand bericht, af wezig was. Het was dan ook „wegens verhinderingen van velerlei aard" dat hij in 1955 bedankte25). Hij was algemeen secretaris van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In 1949 trof „Haerlem" een zware slag: het plotseling overlijden van haar voorzitter, de derde sedert de oprichting, J.L. Tadema. Na een ziekbed van enkele dagen overleed Tadema op 29 mei 1949 op 75-jarige leeftijd. Op 3 juni hield het bestuur een bijeen komst in de Hoofdwacht waar secretaris Dijkema de overledene herdacht. Tadema moet een echte ouderwetse Haarlemmer ge weest zijn. Op alle foto's prijkt hij met een stijf wit boordje en woorden als „beminnelijkheid" en „bon mots" vallen herhaalde lijk in zijn necrologieën. Hij gebruikte graag aanhalingen uit de 75

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 77