Camera Obscura, als vergelijking, zoals een dominee een bijbel tekst bezigt. Hij had een grote liefde voor het oude Haarlem, voor antiek, voor zijn huis aan de Gedempte Oude Gracht en voor muziek. Prof. Carl Flesch, Casadesus, Pablo Casals, Jac. Thibaud e.a. bezochten zijn woning als zij in Nederland waren. De schilder Marius Bauer was een van zijn vrienden. Naast „Haerlem" zat hij in het bestuur van Heemschut, Hendrick de Keyser, de Vereni ging tot uitbreiding van de verzameling van Kunst en Oudheden op het Frans Halsmuseum en de Commissie van Toezicht op dit museum. Toen hij 25 jaar secretaris was, in 1928, ontving hij van de andere bestuursleden de legpenning van „Haerlem" in goud tijdens een bestuursdiner in de Hoofdwacht. Tadema is de enige die deze penning in goud ontving in deze 75 jaar, een onderschei ding die mijns inziens geheel terecht is. Tot slot nog één der bon mots, onlangs opgehaald door mr. C.W.D. Vrijland bij een bestuursdiner ter gelegenheid van zijn afscheid als bestuurslid. Als jongeman begeleidde Vrijland de vereniging „Haerlem" bij een der traditionele wandelingen op Elswout. Tadema vroeg op zeker moment: „Mijnheer Vrijland, hebt U een hoed? waarop deze bevestigend antwoordde. Daarop volgde: „Nu dan moet ge deze ook dragen, want wandelen zonder hoed, is het begin van naaktlo- perij." Over het legaat dat Tadema de vereniging „Haerlem" na liet zal in paragraaf 11 worden gesproken. De overige bestuursleden meenden dat secretaris Dijkema de aan gewezen opvolger van Tadema als voorzitter zou zijn, maar deze deelde mee dat een wisseling van secretariaat wellicht nog moeilij ker was dan die van voorzitter, daar het secretariaat met De Er ven Bohn vergroeid was. Tadema zelf had mr. J. Bierens de Haan als opvolger gedacht, maar deze verklaarde hiervoor geen tijd te hebben. Op 17 juni 1949 besloot men dr. C. Spoelder, rector van het Haarlemse gymnasium, voor deze functie te vragen. Spoelder stemde hierin toe en zou tot zijn overlijden in 1958 de vierde voorzitter van „Haerlem" zijn. Spoelder was een uiterst veelzijdi ge en markante figuur die een belangrijke rol in het culturele leven van Haarlem speelde. Hij was een uitstekend voorzitter maar kon in zijn zittingsperiode van nog geen tien jaar niet zo'n onuitwisbare indruk nalaten als zijn voorganger dat had gedaan. 76

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 78