6. Lezingen en kleine excursies Tot 1925 waren de „Kunstbeschouwingen" van „Haerlem" een begrip in de stad. Op gezette tijden, meestal vier of vijf maal per jaar, verenigde een gezelschap dames en heren zich om een tafel in de Schneevoogt kamer van het Stadhuis waar dan, onder lei ding van archivaris C.J. Gonnet, de topografische prenten en te keningen van hand tot hand gingen. Op 28 april 1925 zou hieraan een abrupt en definitief einde komen Het jaarverslag vermeldt deze gebeurtenis uitvoerig: „28 April was een gedenkwaardige dag voor Haerlem'. Er zou iets ongewoons worden vertoond. Op het doek zag het groote gezelschap een 75 projecties van glas plaatjes. Hoe was Uw bestuur hiertoe gekomen? Eenigen tijd geleden heeft ons lid Prof. van Walsem het voorstel gedaan om door het vervaardigen van lantaarnopnamen den Stedelijken atlas meerdere bekendheid te geven en de prenten daaruit voor onder wijs en andere doeleinden dienstbaar te maken. Met graagte heeft het bestuur dit denkbeeld overgenomen en een eersten stap gezet op een nieuwen weg voor de Vereeniging". Het lag in de bedoe ling hiermee voort te gaan en de lantaarnplaatjes ook voor het onderwijs beschikbaar te stellen31). In 1922 had men nog ee:t tegenovergestelde mening gehad. Toen was er een commissie in gesteld, bestaande uit G.J. Droste, L.C. Dumont, E.H. Krelage en G.C. van Walsem, om de aanschaf van een projectielantaarn te overwegen, maar deze rapporteerde dat de „artistieke waarde der teekeningen en prenten zou verminderen" zodat men besloot niet tot deze aanschaf over te gaan32). De „dia" deed in 1925 dus zijn intree in „Haerlem" en verdrong de kunstbeschouwingen! Behalve kunstbeschouwingen stonden er ieder jaar ook wandelin gen op het programma. Deze voerden langs een aantal monumen ten in de stad of door het bos van een der buitenplaatsen rond Haarlem. Vooral Elswout was in dit opzicht geliefd. In 1955 werd een nieuwe traditie op dit gebied gevestigd: de Luilakwandelingen. Het eerste idee kwam in mei 1954 van het bestuurslid H.B.E. Warnaars: starten om 5 uur 's morgens en dan wandelen naar het molentje van de Liede en naar de Slokop. „Onder garantie van de stellige afwezigheid van enkelen zullen de heren Warnaars en De Jongh het proberen", aldus de notulen van 91

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 93