een bestuursvergadering315)- In de Luilaknacht 1955 vond de excursie plaats. 21 leden en huisgenoten namen aan deze eerste wandeling deel34). In het begin van de jaren zestig werd besloten om voortaan de jaarvergaderingen telkenmale in een andere grote zaal in Haarlem te doen plaatsvinden, teneinde de leden aldus kennis te laten ma ken met een aantal grote oude en nieuwe gebouwen in Haarlem. In de jaren rond 1970 werd enkele malen per jaar de Hoofdwacht opengesteld voor de leden. Dezen konden dan met de zetel van de vereniging kennis maken en een en ander bezichtigen uit de ver enigingsbibliotheek en de atlas Verdwijnend Haarlem. In 1906 werd voor het eerst een spreker uitgenodigd om een lezing te houden: prof. dr. H. Brugmans sprak over het Coster vraagstuk. Een spreker van formaat over een onderwerp van for maat. Diverse sprekers zouden nog volgen over de uitvinding der boekdrukkunst: A.D. Huysman, S.L. Hartz en C. van Dijk. Ook bij andere onderwerpen blijkt dat vele deskundigen over eenzelfde onderwerp hun licht hebben laten schijnen. Over de oude archi tectuur sprak bijvoorbeeld een groot aantal deskundigen: ir. L.C. Dumont, H.W. Weissman, J. Gratama, A.A. Kok, Henri Polak, F.A.J. Vermeulen, H. Korringa, ir. G. Friedhoff, prof. ir. H.T. Zwiers, ir. H.A. Breuning, C.F. Janssen, .ir. Ch.C. van der Vlis, ir. J. Bardet, W. Raue, jhr. drs. H.W.M. van der Wijck, dr. C.A. van Swigchem, P. Jongens en prof. dr. A.J. Pannekoek. Over Frans Hals werden lezingen gehouden door G.D. Gratama, dr. A. van der Boom, H.P. Baard en prof. S. Slive. Over de oude en nieuwe Bavo spraken mevrouw J.M. Sterck-Proot, G.A. Lui- tingh, dr. A. van der Boom, J.W.B. Beyk, dr. A. Melchior, J. Hoeben en mr. H.E. Phaff. Literaire onderwerpen werden behan deld door dr. A. Prinsen, dr. C. Spoelder, dr. J. Meyer, dr. A. Saalborn en drs. H.L. Prenen. Over beeldende kunst spraken on der meer P.T.A. Swillens, H. van Borssum Buisman, prof. dr. J.Q. van Regteren Altena, prof. W. Fraenger, P.H. van Moerker ken, B. Haak en mr. C.J. de Bruijn Kops. Volkskundige onder werpen waaronder molens, werden behandeld door D.J. van der Ven, A. Bicker Caarten, M. van Hoogstraten, dr. Tj.W.R. de Haan, A.J. de Koning, J. van Dorp en drs. U.E.E. Vroom, terwijl 92

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1976 | | pagina 94