voorstander van de Bataafse Republiek en pro-Frans: dat mocht toen, in tegenstelling tot pro-Duits 1940-45. Van hem was op genoemde tentoonstelling een aquarel aanwezig, voorstellende een grote ruimte met veel personen (afb. I)1) met op de keerzijde het opschrift: 'Uytdeeling van spijs, W.H. pinxit et fecit'Deze aquarel is medio 1975 door Teylers Stichting aange kocht uit de collectie Hoog, de oud-voorzitter van de Vereniging Haarlem. Het werk was ongedateerd en kleding biedt voor die tijd een rekbare maatstaf: de eerste decennia van de 19de eeuw, onge veer 1800-1830. Aangezien de maker in 1831 op hoge leeftijd stierf en de aquarel krachtig en met vaste techniek is gemaakt werd ze meest vroeg, kort na 1800 gedateerd2). Over het voorgestelde kan Allan ons snel op weg helpen (welis waar alleen dank zij het onvolprezen register op het Gemeentear chief Haarlem aanwezig). Bij de beschrijving van het Klein Heiligland vinden we „Verder.vindt men het zoogenoemde Soephuis, waar de 'Commissie tot Spijsuitdeeling aan behoefti- gen' gedurende de winter spijzen laat bereiden en uitdelen aan al die armen en behoeftigen die zich voorzien van de daartoe vereischte bons of spijskaartjes, welke zij van hunne meer gegoede en weldadige stadsgenooten ontvangen daar op een zeker uur aanmelden." Het soephuis stond aan het begin van het Klein Heiligland niet ver van de Gedempte Oude Gracht, op nr. 12 waar tot voor kort het Haarlems Dagblad gevestigd was. In de topografische atlas op het Gemeentearchief bevindt zich een tekening van het soephuis (afb. 3). Vanzelfsprekend een leuke aanwinst, dit werkje van de beheerder van Teyler. Er was echter nog een tweede reden die de aquarel voor het museum een aantrekkelijk bezit maakte. Vrijwel gelijk tijdig met Hendriks was Martinus van Marum, een veelzijdig geleerde, vooral bekend om zijn grote electriseermachine, één van de Directeuren van Teylers Stichting. Van Marum experi menteerde met een papiniaanse pot om beenderextract te verkrij gen en 1803 gaven de Directeuren zelfs zo'n pot 'tot een proeve' te leen aan het Soephuis. Bovendien steunde Teylers Stichting de soepuitdelingen in 1811 en 1812 financieel. 102

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 104