prijs verworven, dank zij het feit, dat men in Duitsland noch de schilder noch het onderwerp kende. Het Anjerfonds Noord- Holland maakte de aankoop financieel mogelijk. Zo worden sinds begin 1976 beide, schilderij (afb. 2)3) en aquarel, tentoonge steld in de schilderijenzaal van Teyler. Het schilderij is 1815 gedateerd. Door een gelukkige omstandig heid is het tevens mogelijk het jaar waarin voorgestelde soepuit deling plaatsvond vast te stellen. De huidige 'casteleyn' de Heer J.H. van Borssum Buisman ontdekte nl. een achter op de lijst geplakt papiertje met het zeer moeilijk leesbaar opschrift: (begin overgeplakt) aan 1844 Huisgezinnen bedragende 5802 Persoonen van Nov. 18(1 ?)4 tot ultimo Maart 1(817)5 (geschil)dert (door) W. Hendriks Hiermee vervalt de vroegere datering van de aquarel. De samen hang tussen de twee werken, die tot in details met elkaar overeen stemmen, laat zich dan als volgt reconstruerenHendriks is naar het Soephuis gegaan en heeft een rustig plaatsje achter de pomp gekozen. Daar heeft hij de aquarel opgezet zoals hij dat vaak deed (vgl. bijv. Cat. W.H. 1972 no. 108. De notitie op keerzijde daarvan eindigt met 'Getekent door Wd. Hendriks na 't leven 1795'). Daarmee in overeenstemming is de vlotte opzet: het vluchtpunt van vloer en balie klopt niet met dat van de zolderbal ken; op het rustig in het atelier opgezette schilderij wel. De op de aquarel wat mislukte ronding van de omgekeerde ton op de voor grond is op het schilderij bijgefatsoeneerd. Al zijn ondanks de snelle werkwijze de personen raak getypeerd, soms mislukt een gezicht, bijv. dat van het jongetje in het midden met de emmer en het hengselpannetje. Overtuigend voor het primaat van de aquarel is naar mij voorkomt de stoomwolk boven de ketel op het aquarel: een waarneming ter plekke, weggelaten op het schilderij. De aantekening op de keerzijde van de aquarel schijnt in strijd met het bovenstaande: W.H. pinxit et fecit; W.H. heeft het (schil- 104

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 106