Groningen deze 'Papiniaanschen Pot ofDampketel, door den Hr. Dr. van Marum te Haarlem verbeterd' die men daar van de Goeverneur van de provincie ontvangen had, niet goed bevallen was. Men was bang dat ,,de geringste overmaat van uitgezetten damp denzelven ligtelijk kan doen springen.In het volgende nummer antwoordt Yan Marum terecht, dat men in Groningen de gebruiksaanwijzing niet goed gelezen heeft: de veiligheidsklep verhindert springen. De tweede reden waarom deze polemiek interessant is, ligt hierin, dat de samenstelling van de Haarlemse soep erin vermeld wordt, met de toevoeging, dat men, na proeven met andere recepten, nu (in 1819 dus) al vijf jaar gortsoep van de volgende samenstelling verstrekt: „voor 1000 portien ieder van ruim 2lh pond: 250 ponden beste garsten gort, 150 ponden gelée van runderbeenderen, 20 ponden zout en water zoveel genoeg is voor 1000 portien." Het was een dikke brei, die soms door de bedeelden verdund werd met karnemelk- of enig ander vocht. Bovendien wordt vermeld, dat deze soep, die dus sinds 1814 in Haarlem werd verstrekt, in 1819 nog op geen stuiver per portie kwam. Voorwaar 'eene oe- conomische soepe' dus. Keren we tot slot nog eens terug tot de beide voorstellingen zelf. Er staat een rij armen op, deels binnen, deels buiten de deur met het tochtscherm. Vóór de ring aan de achtermuur staat een man met een groot boek in de hand waarin de lijsten van de wijkmees ters ter controle. Bij de zeer grote schoorsteen wordt de soep opge schept uit een dampende ketel. Langs de balie lopen de mensen met de soep naar buiten. Achter de balie gegoede burgers en burgeressen om toe te zien op een ordelijk verloop en mogelijk om kaartjes te verkopen. Uit een verzoek van de Commissie in 1819 aan het stadsbestuur om bij een verbouwing zorg te dragen voor een grote regenbak blijkt dat de soep gekookt werd met regenwater. De hoge pomp is dan verklaarbaar als de oude regenbak (gedeeltelijk) bovengronds was. De grote voorwerpen tussen de twee zuilen zijn goten, waarmee men het water van de 109

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 111