der Steur, ir L.C. Dumont, ir G. Friedhoff, ir H.A. Breuning) en daarnaast was er na 1930 in vele gevallen overleg met de Schoon heidscommissie en het bedrijf van Openbare Werken, waarbij de secretaris van die commissie J.J. Voogel en later P. Jongens en de hoofden van de sedert 1956 bestaande afdeling Monumentenzorg van het bedrijf, Corn. F. Janssen en later P. Jongens, vruchtdragend coördinerend werk hebben verricht. Ook door andere overheidsinstanties, verenigingen (vooral de Bond Heemschut), groepen en particulieren werd veel werk op dit gebied gedaan. In het navolgende zal dit in sommige gevallen onvoldoende tot uiting komen daar in dit artikel de Vereniging „Haerlem" centraal staat en het in veel gevallen moeilijk, zo niet onmogelijk, bleek de rol van „Haerlem" naar waarde te schatten. Een vraag die desondanks zal opkomen na lezing van dit artikel is wat er nu werkelijk dankzij actie van „Haerlem" gespaard is ge bleven. Ook dit is natuurlijk moeilijk te beoordelen, maar ik meen dat als positieve bijdragen van „Haerlem" voor het Haarlem zoals we dat heden kennen, gewezen kan worden op de stadhuistoren, op de restauratie van de Hoofdwacht, op de huizen Houtmarkt 17, Spaarnwouderstraat 84, de Gasthuishuisjes aan het Groot Heiligland, het Costermonument in de Haarlemmerhout, het oude Schoter rechthuis, de Haringbuys te Aerdenhout, het Oude Slot te Heemstede, de molen „De Eenhoorn" en op de koepel van Bosch en Hoven, nu te Aerdenhout. Voorts zijn dankzij „Haerlem" de panden Spaarne 108, Houtmarkt 17 en Korte Spaarne 25 in de veilige handen van de vereniging „Hendrick de Keyser" terecht gekomen, werden gevelstenen voor Langendijk en Van Looy aan gebracht en werd een aantal Haarlemse gevelstenen geschilderd. Verder heb ik de indruk, dat het openhouden van de Bakenesser- gracht aan een zijden draadje heeft gehangen en ook dat „Haer lem s stem zwaar woog bij de afkeuring van de eerste plannen voor het Stationsplein. Mede dankzij voortdurend aandringen kreeg Haarlem een Schoonheidscommissie en een plaatselijke mo numentenlijst. Tenslotte werden niet alleen voor de stadhuistoren succesvolle acties gevoerd, maar ook voor de aankoop van een Louis XVI-barometer (hal stadhuis), voor het interieurgezicht van de Bavo door Van Vliet (St. Bavo), voor het nog te maken gedenk- 114

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 116