raam van het beleg (St. Bavo) en voor herstel van een 16de-eeuwse vlag (Frans Halsmuseum). Naast deze successen stonden ook verliezen: de betimmering uit de brouwerij ,,'t Scheepje" verdween naar Amerika, „De Adri- aan" werd niet herbouwd, ondanks diverse acties, de Slaper mo len kon niet worden behouden, de zeer lange strijd om de Kom- miezenhuisjes op de Grote Houtbrug werd verloren, een aantal belangrijke panden werd gesloopt (Spaarne 81, Grote Houtstraat 20, Damstraat 13, Gierstraat 28, Kerkstraat 4, Dreef 38-40, Leid- sevaart 4-6). De Magdalenakapel is niet meer en ook de strijd om de sierbestrating in Haarlems binnenstad werd nog onlangs verlo ren. Naast deze duidelijke winstpunten en duidelijke verliezen staat nog een zeer groot aantal kleine voorzieningen die tezamen toch ook mede het karakter van de binnenstad bepalen. In dat opzicht zal het bestuur van „Haerlem" ook in de komende driekwart eeuw nog zeer zeker een reden hebben om de hier omschreven taak van de vereniging met enthousiasme te blijven uitoefenen. 1 't Klooster, 1902 Reeds in de derde vergadering1) bracht bestuurslid Von Saher de „architectonische en aesthetische waarde van het woonhuis 't Klooster" aan de Schoterweg ter sprake „dat over 14 dagen met de grond gelijk gemaakt zal zijn". Over mogelijkheden tot behoud werd niet meer gesproken, wel besloot men nog enige afbeeldin gen te maken, vooral van de 18de-eeuwse koepel in het gebouw. Deze afbeeldingen zouden in het archief van de vereniging bewaard worden. 2 Spaarne 108, 1903-1941 Het tweede pand waarmee „Haerlem" 's bestuur zich bemoeide was het fraaie pand Spaarne 108, thans de woning van de kunst schilder K. Verwey. Het huis was in de 19de eeuw eigendom van de ritmeester C. Druyvesteyn. Na diens overlijden stelde het lid, de ritmeester F.M. Baron van Lynden in 1903 het bestuur van 115 CHRONOLOGISCH OVERZICHT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 117