er was in de plannen zelfs gesproken over de aanwezigheid van de Koningin ontmoetten bezwaren bij Haarlem's burgemees ter32). Daarom werd besloten alle schenkers en medewerkers schriftelijk te danken en hen een exemplaar van de verentgings- penning aan te bieden (vgl. paragraaf 14 van het artikel Vijfen - zeventig jaar Vereniging ,,Haerlem"). Er werd een gedenkraam geplaatst in het venster van de trap die naar de hal van het raad huis leidt, dat in gebrand glas een afbeelding geeft van de toren met het opschrift „Toren herbouwd 1914. Schenking van de ver- eeniging ,Haerlem"'33). Naar aanleiding van deze torenherbouw kwam voor het eerst ook de andere kant van de medaille aan de orde: Is het wel de juiste weg om zaken in de 20ste eeuw te herbouwen op dezelfde wijze als men dat eertijds zou hebben gebouwd? In een vergadering van „Haerlem" in 191534) deelde Dumont mee, dat er binnen de Oud heidkundige Bond discussie was over de in die tijd gevolgde res tauratiepraktijken. „Hij zegt dat door hem uit de stellingen de conclusie wordt getrokken dat het goed en niet goed is de toren te doen herbouwen". Een verdere discussie zo die al is gevolgd is niet genotuleerd, zodat wij het met deze ietwat cryptische mededeling moeten doen, maar onder deskundigen blijkt dit sys teem van restauratie onderwerp van gesprek te zijn, iets wat het overigens nog vele jaren zou blijven. 14 Verwerving gevelstenen en bouwfragmenten, 1910-1967 Naast het ontvangen en bewaren van geschonken bouwfragmenten voerde men ook een actief beleid hierin. Toen in 1910 de gevel steen „In de wijnpaers Anno 1645" uit een huis aan de Dam straat, dat gesloopt werd, in de handel kwam kocht de Vereniging „Haerlem" deze steen voor 100,35). Over de noodzaak tot afbraak van het huis Damstraat 16, waaruit de gevelsteen afkom stig was, werd niet gerept. Slechts werd in het jaarverslag een tekening gereproduceerd van het huis door J. London In dat jaar werden ook de twee gevelstenen der Fortuin met een tekstregel uit het huis „In de vergulde wan", Barteljorisstraat 40, daterende uit 1608, gekocht"). „Over het algemeen is men het er wel over eens dat het zeer te bejammeren is wanneer dergelijke 131

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 133