van betimmeringen, enkele hardstenen basementen en van zand steen: 2 stel poortbekroningen, 2 vruchtenvazen, 2 leeuwen, een console met leeuwekop, een voluut (zonnebloem), enz.42). 15 Gevel Ridderstraat 2, 1911 De oude gevel van Ridderstraat 2 werd in 1911 gesloopt in ver band met de verbouwingsplannen van het hoekhuis Kruisstraat 17. Pogingen van „Haerlem" bij de eigenaar H. Meursing te Amersfoort, om deze sloop te voorkomen, mochten niet baten43). 16 Gevel Jacobijnestraat 1, 1911-1915 In 1911 begonnen er acties voor het geveltje Jacobijnestraat 1, het huis van bakker De Veer waarin vroeger de bakkerij van het bakkersgilde was gevestigd44). Naar aanleiding hiervan merkte het bestuur in het jaarverslag op dat eigenaars over het algemeen slechts bereid waren om een oude gevel te herstellen „wanneer de gelden gedeeltelijk door ons worden beschikbaar gesteld, want maar al te dikwijls gaat in onzen vooruitstrevenden, vliegenden tijd het practische boven het aesthetische; opmerkelijk is het hoe weinig zin en piëteit er dikwijls nog bestaan voor het vele mooie dat onze voorvaderen ons hebben nagelaten. Zal een schilderach tig perceel verdwijnen, dan wordt argeloos door den eigenaar ge vraagd, of nu juist dit geveltje zoo merkwaardig is om te bewaren? Ja zeker, van belang te over, want zoo verder gaande, zou onze mooie stad na verloop van 25 jaren geen enkel schilderachtig typisch geveltje meer bezitten, hetwelk thans nog de bewondering van velen wekt". In 1913 bleek de Haarlemsche Brood- en Meelfabriek het huisje te willen kopen, afbreken en „in den ouden stijl weder op te bouwen"45). Voor deze herbouw werd de Vereniging „Haerlem" om subsidie verzocht. Het bestuurslid Von Saher stelde de princi piële vraag „of door ons aan nieuwe gebouwen subsidie zal moe ten worden verleend. Na enige discussie blijkt dat deze zaak niet principieel is op te lossen doch dat ieder geval op zichzelf moet opgelost worden". Besloten werd de gevraagde subsidie van 200,te verlenen46). Ook de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het 133

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 135