Vreemdelingenverkeer verleende voor deze herbouw een kleine subsidie. In 1915 was de herbouw voltooid. „Haerlem" kreeg 3 foto's aan geboden van de oude situatie, het huis vóór de amovatie in 1914 en van de herbouwde toestand47), foto's die thans hierbij kunnen worden afgebeeld. 17 Oprichting Bond Heemschut, 1911 In 1910 werd besloten dat de bestuursleden C.J. Gonnet en J.L. Tadema de constituerende vergadering van een landelijke bond „ter bescherming van het plaatselijk schoon" zouden bijwonen. Aan de voorbereidingen hiertoe hadden ook al de bestuursleden mr J. de Vries van Doesburgh en mr P.G. van Tienhoven meege werkt. Op 2 februari 1911 volgde de oprichting van de Bond Heemschut zoals de definitieve naam zou worden, met de vereni ging „Haerlem" als lid en mr P.G. van Tienhoven, bestuurslid van „Haerlem", in het eerst Heemschut-bestuur. Vele acties van „Haerlem" zouden in den vervolge tezamen met de Bond Heem schut worden gevoerd48). 18 Instemming met herbouw gevel Grote Houtstraat 63, 1911 De boek- en muziekhandel J.M. Stap verbouwde zijn gevel aan de Grote Houtstraat 63 en plaatste hiervoor een „eigenaardigen 17de-eeuwschen gevel". Stap schrijft zelf hierover49): „Het was mij een grote voldoening dat ik aan Haarlem dien gevel kon geven en te breken met den sleur van onze hedendaagsche architectuur. Ik hoop dat mijn voorbeeld anderen moge aansporen de architec tuur op andere banen te brengen. Jaren van voorbereiding heeft het mij gekost om iets moois te maken, maar ik heb dan ook de voldoening dat ik van alle kanten de grootste instemming mag ondervinden". Het bestuur der vereniging „Haerlem" besloot de heer Stap erkentelijkheid te betuigen met het goede voorbeeld door hem gegeven50), en schreef in haar jaarverslag dat het bou wen van zo'n op de 17de-eeuwse stijl geïnspireerde gevel „niet genoeg gewaardeerd kan worden". „Nieuwe percelen die nu nog verrijzen en onze stad meermalen ontsieren kunnen met denzelf den wil veel meer karakter dragen"51)- Thans is de firma Siebel 135

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 137