Monumentenzorg, een denkbeeld heeft aangegeven voor behoud der huisjes! Op 27 november verschijnt er in de Oprechte Haarlemsche Cou rant onder de titel „Schoonheid en verkeer" een groot artikel van ir J.B. van Loghem, een van de toonaangevende Haarlemse architecten. Omdat dit artikel ook voor de visie van Van Loghem op het bouwbedrijf van zijn tijd van belang is, citeren wij dit artikel hier wat uitvoeriger. Van Loghem stelt dat hij „geen der raadsleden of dagbladschrijvers bevoegd acht in deze materie te oordelen". En hij gaat voort: „Het schoone van een stad wordt bepaald door de tot steen geworden denkbeelden en uitingen der tijden. Een stad boeit ons, omdat we de gedachtenwereld van vele geslachten er in gelegd vinden. Die gedachtenwereld is niet zonder fouten, gelukkig niet, maar ze is menschelijk, vol menschelijke schoonheid en leelijkheid, kortom karakteristiek menschelijk Gelukkig dat er stemmen opgaan voor het behoud der Commie zenhuisjes. Dit zijn de stemmen van hen die nog iets van de eeu wige waarheid in zich bewaard hebben Het zijn de niet-mo- dernen, het zijn de nieuwe menschen. Deze nieuwe menschen zul len zich gaan verzetten tegen hen, die alle stedebouwkundige vraagstukken uitsluitend tot een verkeersvraagstuk willen terug dringen Inzake kunst en schoonheid is geen recept te ge ven. Ik zou alleen aan ieder die nog niet gezien heeft, willen zeggen: bezichtig de Commiezenhuisjes van alle kanten eens met liefde, en verbeeld U eens dat U ze niet altijd uit sleur bent voorbijgegaan, maar ze in tegendeel voor de eerste maal ontdekt Denk dan verder niet aan wat waanwijze schoolmeesters U over stijl- en stijlloosheid of over waardelooze 19de eeuwsche bouwkunst verteld hebben maar kijk er eens na, zoals men zou kijken naar een persoonlijkheid die jaren in den vreemde in ellen de heeft verkeerd en plotseling terugkeert. Zie dan ook eens hoe gevoelig de bouwmeester Suys de gebouwtjes heeft gesteld, niet evenwijdig aan de straat of de brug, maar even gedraaid, zoodat men komend van den Dreef het eene en komend uit de Grote Houtstraat het andere overhoeks ziet Dit zijn waarden, die de haastmensch van heden niet ziet, maar deze haastmensch is niet de toekomstmensch. De toekomstmensch zal weer het geduld 147

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 149