weg en de Paviljoenslaan, recht tegenover de woning van burge meester Maarschalk, maar in mei 1927 werden de huisjes toch echt afgebroken. Anderhalf jaar later, op 29 november 1928 verscheen in het Haarlemsch Dagblad nog een stukje onder de titel „Nog eens de dobbelstenen". Men kwam hierin terug op de opmerking van de voorstanders der sloping dat de gevels van de huizen aan de in gang van de Grote Houtstraat vanzelf wel mooier zouden worden na de sloping. „Helaas, wij moeten vermelden dat deze verwach ting niet is verwezenlijkt". De eigenaars van de gevel hoek Grote Houtstraat-Gasthuisvest bleken van het betere zicht op de gevel gebruik te hebben gemaakt door het oppervlak van 102 m2 vol te hangen met reclame! In april 1929 kwam het oud-bestuurslid van „Haerlem" prof. ir J.A.G. van der Steur nog eens terug op de dobbelstenen in een uitvoerig artikel in het Algemeen Handelsblad waarin hij pleitte voor een monumentenwet. „Slechts dan kunnen de belangen van onze monumenten ernstig worden afgewogen tegenover de belan gen die de tegenwoordige samenleving stelt en waaraan zoovele waardige gedenktekenen uit het verleden zijn ten offer gevallen Men denke slechts aan het Pesthuis te Amsterdam en de commiezenhuisjes te Haarlem, om slechts een paar gevallen uit den laatsten tijd te noemen"68). Anno 1976 zouden wij aan dit alles alleen nog kunnen toevoegen dat de verkeerscirculatie bij de Grote Houtbrug thans zodanig is dat de kommiezenhuisjes in het geheel niet meer in de weg zouden staan! 22 Lantaarnpalen voor Frans Halsmuseum, 1914 In 1914 werd vernomen dat de gemeente Broek in Waterland haar oude hardstenen 18de-eeuwse lantaarnpalen met de losse lantaarns daarop zou gaan verkopen. „Haerlem" kocht drie van deze palen met lantaarns en schonk deze aan de gemeente ten behoeve van het Frans Halsmuseum69). Eén van de drie lantaarns staat thans in de hal van de Hoofdwacht. De twee andere, die vroeger bij de achteringang van het Frans Halsmuseum stonden zijn thans in het depot van dit museum opgeslagen. 150

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 152