Frankestraat 31, in welks gevel het bouwjaar 1589 door de ankers stond vermeld de Magdalenakapel diverse gevelstenen het stadsgezicht vanaf de Turfmarkt op de Grote Kerk dat bedorven werd door de bouw van Vroom en Dreesmann aan het Spaarne. Ondanks deze indrukwekkende lijst deelden B en W 16 september 1938 mee het „noch raadzaam, noch noodzakelijk" te vinden om een momumentenverordening te maken. Sinds de instelling van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg behoorde deze zaak tot de Rijkszprg, aldus B en W90). Het zou echter niet lang meer duren of heel Nederland had haar „monumentenverordening". Op 21 mei 1940, kort na de inval der Duitsers, publiceerde de opperbevelhebber van Land- en Zee macht het „Besluit betreffende den wederopbouw I", met in arti kel 4 de bepaling: „Werken en gebouwen, die als monument zijn aangemerkt door de daartoe bevoegde instantie, mogen niet wor den gesloopt of veranderd dan na voorafgaande toestemming van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg". In de praktijk werd het hierdoor verboden de panden die op de in de afgelopen decennia samengestelde voorlopige monumentenlijsten voorkwa men, af te breken of te verminken91). Na de oorlog werd er een tijdelijke wet Monumentenzorg van kracht, waardoor de percelen die op de kwantitatief uiterst beperkte voorlopige monu mentenlijst stonden, beschermd werden. In 1952 wees de Bond Heemschut, zonder voorafgaand overleg met „Haerlem", nog eens op de onbevredigende toestand in Haar lem door het ontbreken van een gemeentelijke monumentenveror dening met een daarbij behorende gemeentelijke monumentenlijst en deed voorts de suggestie om te komen tot een regeling voor de bebouwde kom op grond van artikel 43 van de Woningwet92). In plaats van verheugd te zijn met deze hulp van Heemschut voelde „Haerlem" zich gepasseerd, verklaarde dat dit in 1931 al tever geefs geprobeerd was en besloot Heemschut tot de orde te roe pen!93). Toen echter bekend werd dat B en W hierop ingingen en tezamen met Heemschut de gemeentelijke monumentenlijst zou- 163

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 165