den gaan opstellen, berichtte „Haerlem" er ook graag bij te ho ren94). Er werden enige besprekingen gehouden en JJ. Voogel, de toenmalige secretaris van de Schoonheidscommissie, stelde een ge meentelijke monumentenlijst op, maar nu liepen de plannen vast in de ambtelijke molens. In 1957 kwam een ontwerp voor een monumentenverordening van de grond, evenals'n conceptverorde ning voor de oude stad, gebaseerd op de Woningwet. In 1960 ver zocht „Haerlem" nog eens schriftelijk om spoed bij de samenstel ling van de lijst en kreeg tot antwoord dat een en ander „in een gevorderde staat van voorbereiding" verkeerde95). Van de vast stelling is echter niets gekomen omdat er door de invoering van de Monumentenwet 1961 uitvoerige Rijks-monumentenlijsten dien den te worden vastgesteld. Voor Haarlem werd in 1968 de lijst van door het Rijk beschermde monumenten definitief vastgesteld. Deze lijst, die ca, 1100 percelen bevat, werd afgedrukt in het Jaar boek Haerlem 1970, blz. 211-21596). Vijfenveertig jaar na de eerste pogingen om tot een gemeentelijke monumentenverordening te komen, kreeg Haarlem dus een Rijks monumentenlijst. In samenhang met genoemde monumentenwet was daarmee de monumentenbescherming geheel een rijkszaak geworden en bestond er geen behoefte meer aan een afzonderlijk monumentenbeleid van de gemeente. 34 Pakhuis Spaarne 81, 1923-1924 Het uit 1568(?) daterende pakhuis, genaamd „Het Zeehert", van de firma Dyserinck Zonen aan het Spaarne nr 81kwam in 1923 in handen van de RK-Zusterschool. Men vermoedde dat „dit merkwaardige gebouw" wel zou gaan verdwijnen. „Haerlem" schreef erover aan de burgemeester, aan de monumentencommis sie en aan dr J. Kalf. Dat men weinig heil zag in deze acties blijkt uit de zinsnede „in afwachting van de resultaten zal het gebouw zelf terstond worden gefotografeerd"97). Inderdaad bleek ook hier behoud onmogelijk. Den Haag kon weinig doen en drong aan op een monumentenverordening98) en enkele maanden later lezen we dat het fraaie pakhuis is verdwenen en dat het „masker" uit de gevel door de antiquair Van 't Hof aan „Haerlem" wordt aange boden99). De grond van dit bijzonder fraaie pakhuis werd gebruikt 166

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 168