ceel Groote Houtstraat no 20". Nu was het natuurlijk een schande dat de eigenaar, de heer Israels, eigenaar van Spruijt van Riet schoten s Corsetten Magazijn, deze steen uit de door Jacob van Campen gebouwde gevel hakte en deze in zijn nieuw gebouwde huis in Bloemendaal liet plaatsen. Maar, de steen bleef behouden en de gevel voorlopig ook, terwijl het pakhuis van Dyserinck met de grond gelijk gemaakt werd. Er was duidelijk nog veel stands verschil tussen een gevel aan de Grote Houtstraat en een pak huis!106). Overigens moest men in het volgende jaarverslag melden: „Thans is men bezig, den geheelen voorgevel af te breken, zoodat weldra op dezelfde plaats, waar weleer het mooie, door Jacob van Cam pen in 1652 ontworpen huis stond, een naar den eisch des tijds gebouwde gevel zal verrijzen"107). Tadema had tevergeefs nog enkele brieven aan de eigenaar geschreven108). Uit de tweede brief blijkt duidelijk de liefde die Tadema voor Haarlems monu menten koesterde en hoe zeer het hem aan het hart ging dat hij de gevel zag geschonden. „Hedenmorgen kwam ik nog eens langs het U behoorende perceel in de Groote Houtstraat en opnieuw viel mij niet alleen de fraaie gevel van den bouwmeester van het paleis op den Dam op, maar ook werd ik weer getroffen door den prach- tigen gevelsteen, zooals er geen enkele meer in onze gemeente is Wanneer ik het dan waag, nog éénmaal een beroep op uw goede gezindheid te doen, hoop ik, dat u mij dit ten goede zult houden. Allereerst besluit ik daartoe omdat ik het als secretaris van „Haerlem" wel moet doen, maar in de tweede plaats, omdat ik zelf, als geboren Haarlemmer zoo bijzonder veel gevoel voor mijn stad, die ook een eerbiedwaardige geschiedenis heeft en waarin helaas door onbedachtzaamheid, of overijling, zooveel ver dwijnt, wat van groot historisch belang is"109). Als wij nu de lelijke gevel van Huf aanschouwen die op de plaats van de num mers 20 en 22 gebouwd werd, dan kunnen wij ons de ontzetting van Tadema zeer goed voorstellen. 38 Goudleer Frans Loenen-Hofje, 1924-1925 Het verbaast de lezer eigenlijk dat het bestuur van „Haerlem" niet moedeloos werd onder de vele naargeestige zaken die het te 170

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 172