Uit de gevoerde correspondentie over deze actie blijkt dat Jan Tadema en Piet van Tienhoven, die elkaar bij tijd en wijle ook als „Adriaan" betitelden, de drijvende krachten waren en dat de ten toonstelling in De Hoofdwacht ook een goede bijdrage vormde voor de belangstelling voor het fonds. In 1930 waren er wederom problemen met het herstel van „De Adriaan" waarvan een wiek moest worden verwijderd wegens de slechte toestand117). Er werd aangedrongen op gemeentelijke sub sidie. In 1931 stelde „Haerlem" ƒ500,ter beschikking van „De Hollandsche Molen", voor herstel118). Terwijl men nog bezig was gelden bijeen te krijgen voor het her stel brandde de molen op 23 april 1932 geheel af. Weliswaar was de molen verzekerd, maar deze gelden moesten grotendeels wor den gebruikt voor het aflossen van de hypotheek die op de molen was gevestigd. Direct werd een comité van aanbeveling voor de opbouw ge vormd, waarin „Haerlem" een belangrijke rol speelde. In het jaarverslag 1932 meldde „Haerlem" opgewekt: „Wij vertrouwen dat binnen niet al te langen tijd een nieuwe Adriaan het trooste- looze stadsbeeld van thans moge sieren". Op 5 juli 1932 werd ten bate van de wederopbouw van de molen een beiaard-concert op het carillon der Grote Kerk georganiseerd, gegeven door Maurice Lannoy, dat kon worden beluisterd vanuit de tuin van het Con certgebouw. Er kwamen door deze en andere activiteiten wel gel den bijeen (ca. 4.000,maar niet genoeg voor herbouw. Tot eind 1937 zwijgt het dossier uit het verenigingsarchief. Daarna namen de herbouwplannen weer vastere vorm aan. De kosten werden begroot op 55.000,-. „Haerlem"'s voorzitter wist in enkele weken van een aantal Haar lemmers toezeggingen te krijgen tot een totaalbedrag van 5.900,Het is wellicht goed om voor de annalen van Haarlem en „Haerlem" deze molenvrienden uit 1938 aan de vergetelheid te ontrukken: Herbert Cremer, mevrouw E.W. Merens-Joekes, B.F. Enschedé, mr Joh. Enschedé, mr P.G. van Tienhoven, J.L. Tadema en de vereniging „Haerlem" zegden ieder 500,toe; 300,werd toegezegd door mevrouw H.J. Droste-Savrij, 250,door H. Savrij, H. Smidt van Gelder, J.M.C. Hoog, jhr 175

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 177