van deze gevel ook thans nog goed te bewonderen, al is de gevel thans wel aan een grondige restauratie toe. 42 Smedestraat 16, 1925 De eigenaar van Smedestraat 16, de heer Roosenhart, werd 100,— toegezegd wanneer hij bereid zou zijn tot wederopbouw in de oude stijl van de trapgevel, waarvan het bovenste deel tij dens een storm op straat was terechtgekomen 43 Gasthuishuisjes, 1925-1930 Een herstelling van de twaalf Gasthuishuisjes aan het Groot Hei ligland van deze rij van 20 huisjes waren in 1906 reeds 8 huisjes afgebroken zou 13.500,— kosten. De eigenaars, re genten van het St. Elisabeths Gasthuis, vroegen hiervoor subsidie aan het Rijk, de gemeente en de provincie. Rijk en gemeente gingen hiermee akkoord. De provincie adviseerde eerst ongunstig, maar na aandrang van „Haerlem" en Hendrick de Keyser werd toch tot provinciale subsidiëring besloten. „Haerlem" wees erop dat zo'n reeks gelijkvormige topgevels uniek is en dat deze tot een der merkwaardigheden van Haarlem en dus van de provincie ge rekend kunnen worden. „Zij zijn een overblijfsel van bouwstijl uit onzen besten tijd, waarvan elders in de stad, en dan nog zeer verspreid, slechts enkele exemplaren zijn aan te wijzen. Zij vor men als het ware één geheel met het voorgebouw van het Frans Halsmuseum en de daaraan grenzende perceeltjes zijn alle geheel in overeenstemming met deze gevels ontworpen, zodat het Groot Heiligland aan de talrijke museumbezoekers een aanblik oplevert die eenig genoemd kan worden Vijfjaar later zou „Haerlem" opnieuw in actie komen: In 1930 werden plannen om de gasthuishuisjes aan het Groot Heiligland hun woonfunctie te ontnemen en als bedrijfsruimte bij het zieken huis te trekken, openbaar. Hiertoe zouden de achtergevels van de huisjes sneuvelen, alleen de gevels aan de straat zouden blijven staan. „Haerlem" zond een request aan de raad om dit te voorko men, een request dat door Heemschut, Hendrick de Keyser en de BNA werd gesteund. Een en ander mocht echter niet baten en het plan werd nog hetzelfde jaar uitgevoerd. „Ware er geen andere 179

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 181