oplossing mogelijk geweest door op het oude gasthuis een verdie ping te bouwen? Onbegrijpelijk is het nog steeds, hoe de Rijksmo numentencommissie zich met de noodlottige oplossing heeft kun nen vereenigen" aldus het Jaarverslag van „Haerlem"134). Toen aan het eind der jaren zestig bekend werd dat het gasthuis een nieuw ziekenhuis in Schalkwijk zou bouwen, leefde dadelijk bij de gemeente het voornemen om achter de geveltjes weer wo ningen te bouwen, waardoor de woonfunctie van de stadskern zou worden bevorderd, terwijl de verwezenlijking van het plan een belangrijke bijdrage zou leveren voor de restauratie van het Groot Heiligland. „Diogenes Haarlem" voerde deze plannen uit en thans zijn achter de oude geveltjes weer woningen aanwezig135). 44 Poortje Nobelstraat 251926 Voor het herstel van het eenvoudige poortje in de Nobelstraat nr 25, de oude toegang tot het Predikherenklooster, subsidieerde „Haerlem in 1926 met 50,136). Het poortje werd gerestau reerd door de toenmalige Haarlemsche Bankvereeniging, die het als ingang voor de fietsenstalling achter zijn gebouw bestemde. 45 Koepel Bosch en Hoven, 1926-1927 In hetzelfde jaar kwam de koepel van de gesloopte buitenplaats Bosch en Hoven, aan de Heerenweg te koop. „Ouderen zullen zich herinneren hoe voor jaren daarin de familie van deze buiten plaats des Zondags namiddags naar de équipages en voorbijgan gers zat te kijken"137). Er werd in eerste instantie overleg gepleegd met de burgemeester van Heemstede over plaatsing in Groenendaal133). Ook werd er gedacht aan overbrenging naar het Openluchtmuseum te Arn hem131»). Het volgende jaar kwam echter de verblijdende medede ling dat de koepel gered was. Deze zou worden verplaatst naar het terrein van het huis Klein Bentveld van de heer C.J. van Tienho ven. Daar heeft hij, „op den hoek van de Zwarten- en Mr H. Enschedé-weg tusschen het groen der dennen een passende plaats gekregen en het is daar dat wij ook nu nog deze fraaie tuinkoepel kunnen bewonderen140). 180

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 182