afgewogen te worden aan de plaats die het in de gevelwand in neemt. 57 Raam Grote Kerk, 1929 In 1929 werd door kerkvoogden aan „Haerlem" advies gevraagd voor het herstel van het Zuiderraam van de Sacristie in de Grote Kerk. Het raam werd hersteld en voorzien van de wapens der families Röell, Van der Meulen en Teding van Berkhout. Het glas werd vervaardigd door de firma Schouten te Delft17'). 58 Korte Spaarne 25, 1929-1976 Naar aanleiding van plannen tot het slopen van de 18de-eeuwse Louis XV-betimmering met schoorstenen in het pand Korte Spaarne 25 bekroop „Haerlem" de vrees dat wellicht t.z.t. de gevel ook onder de slopershamer zou vallen. „Wat zou er van dit prachtige stadsbeeld overblijven, indien dit perceel eens door een nieuw werd vervangen?" „Haerlem" wist „Hendrick de Keyser te bewegen om het pand van de toenmalige eigenaar, de heer Smit, over te nemen voor 31.000,Rijk, provincie en ge meente bleken bereid om door middel van subsidiëring (totaal 4.000,de aankoop voor „Hendrick de Keyser" wat gemak kelijker te maken178). Op 30 januari 1930 werd de koopakte gepasseerd. In haar jaar verslag sprak „Haerlem" de wens uit „dat spoedig de middelen mogen gevonden worden om den gevel geheel te herstellen 17J). In 1962 verwierf „Hendrick de Keyser' ook het belendende pand nr 23, en werd de restauratie van beide panden voorbereid. Door allerlei omstandigheden verliep dit wat traag, maar eind 1976 staan beide panden er weer fraai bij. 59 Gedenkstenen Lorentz en Beets, 1930 De afdeling Haarlem van het Algemeen Nederlandsch Verbond vroeg de mening van „Haerlem" voor het plaatsen van gedenkste nen in het huis waar prof. dr H.A. Lorentz het laatst had gewoond en in dat waar Nicolaas Beets in de Koningstraat geboren was. Het antwoord van „Haerlem" was negatief. „Over het algemeen achten we het inmetselen van gedenkstenen niet Nederlandsch en 195

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 197