verschil en trachtte „Hendrick de Keyser" te bewegen het pand aan te schaffen. A.A. Kok stelde een onderzoek in en berichtte dat het hier een halsgevel van ca. 1740 betrof van een type waar van in Haarlem alleen dit exemplaar bekend is en dat te Amster dam niet voorkomt. De hoogrode gevelsteen met geel geverfde natuurstenen onderdelen maakte de gevel volgens Kok zeer aan trekkelijk. „Hendrick de Keyser" bleek echter niet bereid het huis (vraagprijs 7.000,te kopen en stelde voor de gevel door Nelissen te laten herstellen en daarin 100,te subsidiëren. Inmiddels gebeurde er niets en bleef de gevel tot eind 1932 gestut staan. Toen moest er echter op last van Bouw- en Woningtoezicht iets gebeuren. De vraagprijs zakte tot 5.000,maar nog was „Hendrick de Keyser" niet bij machte het huis te kopen. Herstel van de gevel in de oude vorm werd door Nelissen begroot op 1.400,terwijl bij een gevelwijziging het herstel op 1.150,zou komen. „Haerlem" verklaarde zich bereid het ver schil ad 250,bij te passen, met hulp van „Hendrick de Key ser" en „Heemschut". Architect A.A. Kok, met zijn zoon IJsbrand Kok, begeleidden het werk. Uit hun rapport lichten wij de volgende passage: „De gevel is niet zooals men dit tot nu deed afgebroken en nieuw opgemetseld, doch losgemaakt en rechtgezet, dus in elkaar geble ven en daarom als oudheidkundig voorwerp geheel oorspronkelijk en echt gebleven. De gevel was tweevoudig geplooid en bovendien scheluw en moest op twee plaatsen scharnieren. Deze eigenaardi ge kunstgreep is thans volbracht en de losgenomen losse deelen worden bijgemetseld". Daar een en ander goedkoper uitviel dan was begroot konden ook de deur en de lelijke ramen worden verbeterd. In maart 1933 was de restauratie voltooid en werd de pers uitge nodigd om het resultaat te bewonderen. De kosten voor „Haer lem" bedroegen 350,waarin „Heemschut" en „Hendrick de Keyser" ieder 50,bijdroegen. Architect A.A. Kok ontving de legpenning van „Haerlem" in zilver met inscriptie. Een jaar later overleed de eigenaar van het pand en de erfgena men boden het huis te koop aan. Door bemiddeling van Tadema kon thans worden bereikt dat „Hendrick de Keyser" het huis 197

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 199