De stedelijke ruimten van Haarlem Overal waar mensen bijeenwonen in een stedelijk gebied, ervaren zij een karakter en een kwaliteit, uitgedrukt door bouwgestalte en ruimtelijke omstandigheden, zoals die kort of lang geleden gevormd zijn. Dit is bij wijze van spreken een achtergrondserva ring, die overigens niet onbelangrijk is. Vermoedelijk zijn er slechts weinig mensen immuun voor. Het onderscheiden van de kwaliteit verdient meer belangstelling dan nu het geval is. Het draagt bij om mooie gedeelten van een stad of dorp naar waarde te schatten en zich erover te verheugen. Het is merkwaardig, dat in kunstreisboekjes en toeristenfolders wel de diverse architectuur monumenten vermeld worden, maar vrijwel nooit de mooie situaties. Een ander argument is, dat het kwaliteitsgevoel bij de ontwerpers en de ruimtelijke beheerders achter is gebleven bij de hoog ontwikkelde kunstgevoeligheid, waarmee onze voorouders tot en met de 18de eeuw aantrekkelijke stadsbeelden hebben nagelaten. Dit wil niet zeggen, dat er in onze dagen geen goede eigentijdse ontwerpen worden gemaakt, maar dat zijn de uitzonderingen, die de regel bevestigen. Momenteel zijn diverse moderne ontwikkelingen bezig het zo waardevolle culturele erfgoed te verminken, vaak zo erg dat die aanvankelijke waarde niet meer herkend wordt, waarop de uiteindelijke vernietiging kan volgen. Als men in verschillende plaatsen rondkijkt kan men herhaaldelijk verzuchten, „wat wordt er geknoeid" of „wat wordt er hardhandig omgesprongen met aardige aangetroffen situaties". Er zou een duidelijker inzicht moeten worden ontwikkeld over het fenomeen ruimte. De ruimte Men kent dit begrip in de betekenis van tussenmaat, interieur- maat, interieurkwaliteit, openheid, beschikbare plaats, leegte. Er is enorm veel over dit begrip te zeggen. In algemene zin zou men kunnen denken aan de ontmoetingslaag van het aardopper- 17

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 19