Waarlijk, er is hier een omkeering van waardeschattingen in het spel, die als men ze goed bekijkt, een jammerlijk getuige nis aflegt aangaande het gehalte van onze beschaving. Heeft men nu daartoe veertig jaar lang getracht, onzen openbaren lichamen begrip bij te brengen van het hooge belang (ook tenslotte uit nuttigheidsoogpunt) om ons reeds zoo deerlijk geslonken stedeschoon te sparen? Het is droevig." Ook prof. ir J.A.G. van der Steur, voorzitter van de Rijkscommis sie voor de Monumentenzorg, werd benaderd. Deze berichtte Ta- dema op 23 september 1938 dat hij zou proberen de minister van 0.,K. en W. te bewegen zich direct tot de Raad te richten naar aanleiding van „ons ongunstig oordeel over deze demping „Haerlem'"s bestuurslid, mejuffrouw dr G.H. Kurtz, richtte in de Openbare Leeszaal een tentoonstelling in over de Bakenesser- gracht (een idee overigens van H.B.E. Warnaars) en ook de Ka mer van Koophandel, die moest adviseren, werd door „Haerlem ingelicht over de nadelen. De Oprechte Haarlemsche Courant en de Nieuwe Haarlemsche Courant kozen de partij der pro-dem pers, evenals de directie van de firma Joh. Enschedé en Zonen. Tegen demping lieten zich o.m. nog de BNA en „Kunst zij ons Doel" uit. De hoofdredacteur van het Haarlems Dagblad, Robert Peereboom, was ook tegen de demping. Ook de raadsleden zaten niet stil. De heer Klein Schiphorst dien de een plan in waarbij de demping voor het gehele stadsdeel rond Bakenes als een zegen werd gezien. Zo achtte hij de bereikbaar heid van het Begijnhof te verbeteren door afbraak van „wat oude percelen" tussen de gedempte gracht en het Begijnhof, de ge dempte gracht zou een prachtige parkeerplaats voor het Concert gebouw zijn; de Gravestenenbrug zou kunnen vervallen en wor den vervangen door een nieuwe brug in het verlengde van de Bakenessergracht; na sloop van enkele panden aan het Spaarne achter de Spaarnwouderstraat en demping van een deel der Burg wal zou een prachtige verkeersweg worden verkregen over Hout markt, gedempte Bakenessergracht naar Jansbrug en Jansweg, de maandagmarkt zou naar de gedempte Bakenessergracht kunnen worden overgebracht en tenslotte zou van de bestaande ruimte der gracht mooi een schuilkelder kunnen worden gemaakt. Het raads- 215

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 217