een gedempte Bakenessergracht op verkeerstechnische gronden generlei behoefte bestond. De behandeling in de Raad was uit een oogpunt van Monumentenzorg en behoud van de historische stadskern zeer verblijdend, want de Raad besloot met algemene stemmen tot het behoud van de gracht. Juist in die dagen waren in Alkmaar plannen van het gemeentebe stuur aan de orde om enkele grachten te dempen. Zulks ontlokte de wethouder van Openbare Werken, Happé, na de stemming de opmerking: „Ditmaal begint de victorie bij Haarlem!" Toen kon begonnen worden met het vernieuwen van de walmuren (ongeveer overeenkomstig het vroegere plan Maas-Friedhoff) en het vernieuwen van de bruggen, waarbij de historische vorm werd aangehouden. Dit geschiedde in 1962. De walkanten werden ook met bomen beplant. De rijweg langs de Nieuwe Gracht langs de Koudenhorn Kazerne, ook deel van de plannen Maas-Friedhoff uit 1939, werd echter niet doorgetrokken. Hoezeer de zienswijze van de burgerij de laatste decennia met betrekking tot monumen tenzorg is gewijzigd en verbeterd, moge blijken uit het feit dat de bewoners van aan de Bakenessergracht gelegen percelen, vroeger fervente voorstanders van demping, na het gereedkomen van deze werken zulks feestelijk hebben gevierd. De restauratie van de gracht heeft er mede toe bijgedragen dat de bereidheid bij de eigenaren van langs de gracht gelegen percelen om tot restauratie daarvan over te gaan, is toegenomen221). 84 Gedempte Oude Gracht 110, 1937 „Haerlem" pleitte in 1937 bij de schoonheidscommissie voor be houd van de 16de-eeuwse gevel Gedempte Oude Gracht 110, het hoekhuis van het Groot Heiligland222), een en ander echter tever geefs223). Thans staat hier het weinig karakteristieke pand van de firma Van Duivenboden, een ontwerp van architect Jvan Bleys- wijk Sombeek. 85 Gevelsteen Fa.Rookmaaker, Franke straat 271937 Naar aanleiding van een suggestie van A.A. Kok stelde „Haer lem" de firma Rookmaker voor de fraaie gevelsteen in haar pand aan de Frankestraat 27 in passende kleuren te schilderen. Deze 217

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 219