Relatie Uiteraard zijn er ook verschillen. Eén ervan is de anders geaarde relatie met de ruimtebegrenzing. Voor stedebouwers is de aandacht voor de relatie van gebouw tot de plek waar het geplaatst wordt, een speciaal punt van zorg. Het maakt enorm veel uit of bijv. de voordeuren al of niet uitkomen in een woon straat, welke soort ramen er op uit zien, hoe hoog die zitten, of er privé gebiedjes of tuintjes tussen de gevels en het openbare straat gedeelte aanwezig zijn, kortom allerlei condities van de gevels en de voorgebieden, die een geheel eigen sfeer oproepen. Het karakter van de stedelijke ruimte wordt zeer sterk bepaald door die relatie. Er zijn straten en pleinen benadeeld door een groot voornaam, afstandelijk gebouw, omdat het publiek, wandelend langs de gevel geen andere mededeling ervaart dan afweer. Er is een verschil van uitdrukking tussen een mededeelzaam raam, dat iets weergeeft van een gezellig interieur en een rij dichte magazijn deuren of tussen een etalage en een gesloten stenen gevel. Deze relatie van begrenzing tot de ruimte wordt vaker verwaar loosd dan het relatieprobleem van de gebouwen onderling, dat in de laatste jaren sterker in de belangstelling is gekomen, bijv. bij Monumentenzorg, waar men zich realiseert dat ook de naburige gebouwen en ook de ruimere entourage van groot belang zijn voor de uitdrukkingsmogelijkheid en de sfeer van de monumenten. Indien mooie historische gebouwen een goede relatie met hun situatieve nabijheid ontberen, is de moeite die aan het behoud van het exterieur besteed wordt, voor een groot deel vergeefs. Anders gezegd, de schade die een zware verminking in een mooie situatie teweeg brengt, is dieper ingrijpend dan de slechte kwali teit van het onderhavige element op zich. Sfeerbedervende miskleunen hebben een negatieve uitstraling. Vooral als ze onbe houwen zijn, kan een fijn afgestemde ruimte daar niet tegenop. Haarlem Met de stad Haarlem als voorbeeld is het wellicht mogelijk een aantal facetten van de stedelijke ruimten te omschrijven. Haar lem is een veelzijdige stad, gelegen in een unieke omgeving, in het bezit van een mooie historische oude kern, en een diversiteit aan 19

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 21