buitenwijken. Aan de hand van een wandeling eerst door het middeleeuwse gedeelte en dan door de nieuwe wijken kan men zich realiseren, wat er aan stedelijke kwaliteiten valt te beleven. En dat zal ons met name in de oude stadskern niet teleurstellen. Het eertijds mooie overzicht-silhouet van Haarlem is op diverse punten op enige afstand van de stad nog redelijk goed te recon strueren zij het dan met wegdenken van enige storingen in het beeld. Gezicht over het water Zo n karakteristiek totaalbeeld van een Oudhollandse stad kun nen we nog zien vanaf het water van het IJsselmeereen kale dijk met de kleine figuurtjes van schapen en struiken en dan opeens een flinke bosschage van vele, hoge bomen met daarbovenuit torens en enkele hoge daken van de voornaamste gebouwen en eventueel ook nog een molen. Zo'n totaalbeeld is een vreugde voor het gemoed. De kerktorens zijn merendeels juwelen van architectuur. Het is uiterst zinvol, dat die hoofd-elementen in het totaalbeeld, die ordenen en markeren en de totaliteit bundelen, zo'n prachtige bekronende uitdrukking hebben. De aanvaarroutes over het water zijn dikwijls zeer aantrekkelijk. De stad opent zich geleidelijk, details en ruimteontwikkeling delen zich langzamerhand mede, alles ondergeschikt aan het uitzicht naar veelal fraaie bovenbeëindigingen op de belangrijkste gebouwen. Amsterdam was eertijds een lust voor het oog en wereldberoemd om het prachtige gezicht van het IJ op de stad. Ook Haarlem bood een mooie aanblik als men van het Spaarne aan kwam varen. Vanaf de Eendjesbrug (bij de Spaarnekerk) en vanaf de spoorbrug is dit mooie beeld van weleer, zij het nogal verminkt, nog terug te vinden. De breedte van het Spaarne heeft een royale maat, lijkt zich door de bocht verderop te verkleinen, hetgeen iets spannends heeft. Gevelwanden begeleiden dit verloop met onafhankelijke rooilijnen, niet strafevenwijdig aan het water. Ze laten kaden met variabele breedte over. Dat leidt tot stroken van veranderende karakteristiek. En boven alles uit, nogal centraal in het beeld, rijst 20

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 22