113 Berckenrode en Huis te Manpad, 1946 Zowel de inrichting van de buitenplaats Berckenrode tot hand schoenenfabriek als de vestiging van een filmstudio in het Huis te Manpad liet de secretaris in de pen klimmen. B en W van Heem stede schreven een briefje terug waarin volgens „Haerlem" de inrichting van de fabriek in Berckenrode op „een naar ons oor deel onvolkomen wijze wordt gemotiveerd". Mr. C. van Lennep, eigenaar van het Huis te Manpad, had de keuze tussen een film studio of vordering van het huis ten behoeve van evacués en koos het eerste273). 114 Koepels Wildhoef en De Rijp, 1947-1949 In 1947 werd bij het gemeentebestuur van Bloemendaal aandacht gevraagd voor de koepels van de buitens Wildhoef en De Rijp en voor de ijskelder van De Rijp274). In 1948 volgde het verheugen de bericht dat de koepel van De Rijp was hersteld275), terwijl een voorlopig herstel van een der koepels op Wildhoef in 1949 ge meld kon worden276). „Haerlem" wees er nog op dat ook de oude balustrade eigenlijk weer aangebracht zou moeten worden, iets dat werd toegezegd voor de definitieve restauratie die zou vol gen277). De ijskelder van De Rijp aan de Mollaan, inmiddels door ruiling met de koepel in handen van de gemeente Bloemendaal gekomen, werd door de gemeente weer geheel opgeknapt. 115 Haringbuijs, Aerdenhout, 1948-1957 Met 13 tegen 2 stemmen besloot de gemeenteraad van Bloemen daal op 22 januari 1948 dat het oude tolhuis, later herberg, de Haringbuijs aan de viersprong te Aerdenhout, zou worden afge broken ten behoeve van een verbreding van de Zandvoortselaan. Alleen de burgemeester en de twee wethouders waren vóór be houd. Reeds op 2 februari attendeerde het lid prof. dr AJ. Pannekoek het bestuur van „Haerlem" op een oplossing, door hem ook in kaart gebracht, waarbij de weg verbreed kon worden en het tol huis op een eiland tussen twee wegen zou komen te staan. Op 26 februari 1948 richtte „Haerlem" een request tot HM de Koningin, waarin behoud van dit schilderachtige gebouwtje werd 237

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 239