bepleit en verzocht werd het raadsbesluit tot sloping te vernieti gen. „Haerlem" zond kopieën van dit request aan Heemschut en Hendrick de Keyser die beide ook vernietiging aanvroegen. Ook de Rijkscommissie voor de monumentenzorg en de vereniging „Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld" pleitten vóór behoud. Een en ander had het gelukkige resultaat dat Gedeputeerde Staten op 21 juli 1948 besloten het bewuste raadsbesluit van Bloemen- daal niet goed te keuren en dat de Raad van Bloemendaal op 20 januari 1949 besloot de verkeerssituatie ter plaatse voorlopig niet te veranderen. Dankzij de actie die „Haerlem" ontketende werd deze oude herberg annex tolhuis gespaard voor de slopersha mer278). Een nieuwe en onverwachte aanslag op het gebouwtje kwam in 1957. B en W van Bloemendaal stelden toen opnieuw voor het gebouwtje te verwijderen i.v.m. de eisen van het verkeer. Overleg met Heemschut volgde en opnieuw kwam het gebouwtje als over winnaar uit de strijd!279). In 1964 volgde een algehele restauratie. 116 Sparrenheuvel, 1948 Op 3 februari 1948 schreef „Haerlem" aan B en W van Bloemen daal dat zij met toenemende bezorgdheid het verval van de bui tenplaats „Sparrenheuvel", eigendom van de Bispinck-Stichting, gadesloeg. „Daar het huis is opgetrokken in een stijl, welke zelden in ons land wordt aangetroffen en de ligging in uw gemeente zeer fraai is, zouden wij verder verval, met wellicht daarop volgende noodwendige afbraak, ten zeerste betreuren." Behalve een mededeling in een volgende bestuursvergadering dat „de pastoor" boos was over deze bemoeizucht van „Haerlem", wordt hier verder niets meer over vernomen280). In 1952 werd met zorg de bouw van de nieuwe RK-kerk op dit terrrein gadegeslagen281) en in 1953 was het het oude huis zelf dat de aandacht had282). 117 Legpenning voor restauratie Smedestraat 23, 1948 In december 1945 had ir Friedhoff voorgesteld de opdrachtgevers die een fraai nieuw huis in Haarlem lieten bouwen te belonen. Dit zou z.i. stimulerend werken op het stadsschoon. Het bestuur ging 238

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 240