hierop in maar achtte de beperking „nieuwbouw of verbouw in de oude stad, waardoor de omgeving merkbaar verbeterd wordt" juister. Voorts werd besloten de schoonheidscommissie te horen alvorens hierover beslissingen te nemen283). De schoonheidscommissie achtte dit een goed idee en stelde voor hiertoe een penning uit te reiken. Voorts was zij gaarne bereid tot advisering284). Voor 1945 en 1946 kon de commissie echter geen gebouw aanwijzen dat hiervoor in aanmerking kwam, maar voor 1947 werd geadviseerd de penning uit te reiken aan de Afdeling Haarlem van de Katholieke Arbeidersbeweging in het Bisdom Haarlem, voor de restauratie van het in haar bezit zijnde perceel Smedestraat 23, het zogenaamde „gebouw Sint Bavo", eens de woning va'n burgemeester Iordens285). Op 23 juli 1948 werd in de Hoofdwacht en in aanwezigheid van de voorzitter en de secretaris van de schoonheidscommissie de legpenning van „Haerlem" met een oorkonde uitgereikt aan de voorzitter van genoemde vereniging, de heer A.J.M. Angenent. De pers heeft deze gebeurtenis uitvoerig verslagen en ook het jaarboek „Haerlem" 1948 gewaagt hiervan286). 118 Kareol, 1948-heden Het bestuurslid B.F. Enschedé, bracht in 1948 voor het eerst Kareol ter sprake. Er bestond gevaar dat door het plaatsen van lighallen voor t.b.c.-patiënten in het park het fraaie geboomte zou worden aangetast. „Moeten we hier iets aan doen?' luidde zijn vraag287). Kort daarop kon de heer Enschedé echter meedelen, dat voorlopig het gevaar was geweken, daar het Rijk de strijd om de opheffing der servituten had verloren288). Nog diverse malen zou het lot van dit zeer bijzondere huis in bestuursvergaderingen ter sprake komen. Enkele jaren geleden werd de Stichting „Kareol opgericht, maar todat er een bestemming voor het huis gevonden is, zal het een van „Haerlem"'s zorgenkinderen blijven. De eige naar wil het slopen en doet niets om het verval te keren289). 119 Bakenessergracht 17, 1948 De eigenaresse van Bakenessergracht 17, de weduwe C.C. Ro- meyn-van Buren, verzocht in 1948 een subsidie van „Haerlem 239

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 241