jaren later ging het molentje met de landerijen in eigendom over aan de gemeente Haarlem312). Een somber slot van dit initiatief was de mededeling van War- naars in de bestuursvergadering van 17 april 1969: „het molentje is verdwenen!"313). Onbekenden bleken er met het molentje van door te zijn gegaan. 132 Spaarne 42, 1950 Grote ongerustheid heerste er in december 1949 toen bleek dat de voorgevel van het fraaie pand Spaarne 42 werd afgebroken. Dit bleek noodzakelijk omdat de fundering was verzakt, maar ïr Friedhoff kon zijn medebestuursleden geruststellen: de gevel zou worden herbouwd met oud materiaal „tot een harmonisch geheel, aangepast 'aan de omgeving"314). Het resultaat bevredigde „Haer- lem" in zulke mate dat zelfs werd overwogen de zilveren legpen ning hiervoor beschikbaar te stellen31*), wat echter niet gebeurde. Ook thans nog vormt deze gevel van een zaak in watersportartike len een sieraad van dit deel van het Spaarne. 133 Jansstraat 831950 In 1950 kreeg het gebouw De Nijverheid, Jansstraat 83, eigen dom van de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden op bouwkundig gebied te Haarlem, een opknapbeurt. „Haerlem verzocht het uit de toon vallende glas in lood in de ramen links van de voordeur te verwijderen en wist te bereiken dat de gevel niet fel rood doch „stemmig bruin" werd316). Het glas in lood werd niet verwijderd en de toekomst van dit pand, thans met „Internationale Faculteit" in de gevel en Rijkseigendom, is tegen woordig weer omstreden in verband met de plannen voor een nieuw gerechtsgebouw. 134 Es aan de Spaarndammerdijk, 1950 Een oude es aan de Hoge Spaarndammerdijk werd op initiatief van het bestuurslid Warnaars in 1950 door Rijnland wederom voorzien van rood-wit-blauwe geschilderde banden. Deze es was de laatste van een hele rij van deze bomen, volgens overlevering geplant om de herinnering levend te houden aan een gevecht tus- 247

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 249