kerk of een groot boerderijdak te midden van de vele kleine daken in een dorpsgezicht een completerend element, onmisbaar om de gemoedelijke, losse structuur van zo'n onregelmatig gegroeide woonkern tot een harmonisch totaalbeeld te maken. Eertijds was op deze oostelijke Spaarne-oever de molen het belangrijkste bouwsel in dit gebied. Die hoge en slanke spil werkt feitelijk als een ideale markering voor een binnenbocht van de rivier, een vergelijkbare situatie als van waltorens of stadspoorten op uitspringende hoeken van de stadsomwalling. Het is bijzonder jammer dat de onlangs beschikbaar gestelde, elders afgebroken molen op dit moment niet herbouwd is, omdat de opbouwkosten te hoog werden bevonden. Of was de gedachte dat functieverandering van deze oever een modernere aanpak van dit stadsdeel met zich mee zou gaan brengen? Er zijn aan dit eertijds zo hoogwaardige stadsinterieur nog meer zware verminkingen toegebracht, plaatselijk door de armetierige bouwseltjes op nr. 24-30, die naast het monumentale buurhuis een gat veroorzaken in de buitenbocht van de ruimtebegrenzing. De gevels in die bocht presenteren zich extra opvallend. Zo'n bocht geeft een soort interieureffect. Hij omhult de ruimte enigs zins. In oude steden zijn mooie voorbeelden te vinden van rooi lijnbochten (bijv. aan de Vijverberg in Den Haag). Een veel ergere verminking nog is de rigoureuze aanpak, waarmee het autoverkeer gladde dynamische banen met nadruk kelijke randen en lichtmasten toebedeeld heeft gekregen, perfect volgens de inzichten van verkeersdeskundigen. Waarom die verkeersexpressie niet wat afgezwakt, waarom in deze potentieel zo fraaie omgeving deze anders-geaarde, dominante vormge ving? Eenzelfde gevaar dreigt nu ook voor de Turfmarkt. Het feit, dat het gemeentebestuur daar voor een klinkerbestrating heeft geko zen is een verheugende ontwikkeling. Daar bij de brug bij de Spaarnekerk is het de moeite waard even stil te staan. Hiervandaan zien wij een belangrijk stadsinterieur. Ook hier een ruim water dat verderop de bocht om gaat, gevel- wanden die met variabele rooilijn meebuigen, en dan de prachtige 22

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 24