stel om, ter gelegenheid van het feit dat Jacobus van Looy op 13 september 1855 geboren werd, een gevelsteen te plaatsen in het Huis van Looy aan de Kleine Houtweg. De voorzitter van „Haer- lem" besprak dit in de Stichting Van Looy die graag tot medewer king bereid bleek. Besloten werd dat de heren Spoelder en Breu- ning van „Haerlem", samen met dr. L.M. van Dis, voorzitter van de Stichting van Looy, dit verder zouden regelen. Dit geschiedde en de beeldhouwer J.H. van Borssum Buisman werd bereid ge vonden de steen te maken. De tekst zou luiden: Jacobus van Looy 1855-1930 woonde en werkte in dit huis sedert 1910 en op 10 september 1955 werd de steen onthuld 350). 156 Hildebrand-Monument, 1955-1962 Het is opvallend dat er in de annalen van „Haerlem" zo weinig wordt gesproken over de kwestie van de plaats van het Hilde- brand-monument, een zaak die de Haarlemse gemoederen onge veer een halve eeuw heeft bezig gehouden. Behalve enkele zijde lingse vermeldingen is er slechts één connectie tussen de commis sie voor dit monument en „Haerlem", namelijk toen „Haerlem" in 1955 daadwerkelijk deelnam aan de discussie en aan de ge meenteraad van Haarlem berichtte dat zij de plaatsing in de door kijk van de Hout ten hoogste zou betreuren. De fraaie doorkijk zou hierdoor „grondig te niet worden gedaan". Voorts meende „Haerlem" dat op deze plaats beschadiging van de beelden niet zou kunnen uitblijven. Men achtte een plaatsing in de tuin van het Proveniershuis verkieslijker351). Desalniettemin waren enkele be stuursleden aanwezig bij de onthulling van het monument in de doorkijk van de Hout in 1962!352). 157 Instelling van een afdeling Monumentenzorg bij Openbare Werken, 1955-1956 In 1954 nam het gemeentebestuur het beginselbesluit om de res tauratie van de gemeentelijke monumenten, die als gevolg van de oorlog en de na-oorlogse omstandigheden (men denke o.a. aan het 256

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 258