lenigen van de woningnood, waarop alle bouwactiviteiten waren gericht) sterk verwaarloosd waren, stelselmatig aan te pakken. De wijze waarop zulks het beste zou kunnen geschieden werd aange houden tot een nieuw te benoemen directeur van Openbare Wer ken in functie zou zijn getreden. De tijd in de jaren vijftig was gunstig voor de monumentenzorg in Haarlem. Wethouder Happé had veel interesse hiervoor, evenals gemeentesecretaris mr H.E. Phaff. De nieuwe directeur van Openbare Werken werd ir Ch.C. van der Vlis, die in zijn overeen komstige functie te Leeuwarden reeds betrokken was geweest bij restauraties en de problemen van een historische stadskern, hoofdbestuurslid was van de Bond Heemschut en tot zijn komst naar Haarlem ook voorzitter was van de Commissie Stad en Dorp Friesland van de Bond Heemschut. Kort na dè benoeming van ir Van der Vlis in 1956 besloten B en W om de monumentenzorg aan Openbare Werken op te dragen. Als functionaris om onder de directie te worden belast met zaken de monumentenzorg betreffende werd per 1 november 1956 de heer Corn. F. Janssen benoemd, administrateur van Heemschut en auteur van een artikel over de oudste Haarlemse geschiedenis, gepubliceerd in het Jaarboek Haerlem 1953, die al in 1954 naar deze post had gesolliciteerd. Hij was bij mr H.E. Phaff en ir Ch.C. van der Vlis bekend en werd door hen gewaardeerd. Gezien het culturele belang en vooral de bijzondere aard van de monumentenzorg besloot de directeur de benoemde functionaris aan de stafbesprekingen van directie en afdelingschefs en andere belangrijke besprekingen te laten deelnemen. Ook woonde hij de vergaderingen van de schoonheidscommissie bij. Alhoewel het aanvankelijk wel de bedoeling zal zijn geweest dat het werk van de heer Janssen zou bestaan uit het voorlichten van de directie betreffende de gemeentelijke monumenten, werd hem al spoedig het vervaardigen van plannen voor en het houden van toezicht op de uitvoering van gemeentelijke restauraties opgedra gen. Voorts kreeg hij het toezicht op restauraties van particulieren waarvoor subsidies waren verleend, werd de documentatie door hem verzorgd (archiefonderzoek en fotoarchief) en verzorgde hij de voorlichting aan belanghebbenden die hun perceel wilden res- 257

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 259