Op 30 mei 1969 richtte de kring Haarlem van de Bond van Nederlandse Architecten een schrijven aan het gemeentebestuur waarin men ervoor pleitte een stedelijke ruimte te creëren op het Stationsplein die meer zou zijn dan een vervoerscentrum en waar in men voorts de ca. 200 meter lange kolossale wand van flats en winkels tegenover het station afwees. De vereniging „Haerlem" volgde op 7 juni 1969 en pleitte voor een „gelede bebouwing van zodanige vorm en schaal dat men, uit het station komende, niet alleen een boeiende en menselijk aan doende bebouwing voor zich krijgt te zien, maar ook het verband kan voelen met de daarachter gelegen stad. Niet een wand dus welke onze mooie stad op afwerende wijze afsluit". Voorts werden tal van suggesties gedaan voor de nieuwe functie van het Stationsplein. Vertegenwoordigers van de B.N.A. en „Haerlem" werden uitge nodigd voor een gesprek met Wethouder Happé waarin de bezwa ren nog eens uitvoerig werden besproken. Het resultaat van een en ander was verheugend: begin 1970 werd bekend dat het gemeentebestuur de bebouwing van het plein op nieuw wilde bezien en ook een van het geldende bestemmingsplan afwijkende conceptie in overweging wilde nemen. Gevolg was dat de belegger, Philips' Pensioenfonds, het liet afwe ten. Met enige jaren vertraging kon echter in 1975 een nieuwe bebouwing verrijzen, nu in opdracht van de Nationale Nederlan den, waarbij voor zover mogelijk, rekening is gehouden met de wensen en aanbevelingen van B.N.A., „Haerlem" en Schoon heidscommissie424). 207 Verkeersknooppunt bij Huize Het Manpad, 1969 „Haerlem" tekende in 1969 bezwaar aan bij Provinciale Staten van Noord-Holland tegen een onderdeel van het ontwerp streek plan voor Zuid-Kennemerland (herziening 1970) en wel wat be treft het voorgestelde verkeersknooppunt op de kruising van de Herenweg en de nieuw ontworpen oost-west verbinding, de z.g. weg-De Ranitz. Dit knooppunt zou de huidige voorname ligging van Huize Het Manpad aantasten en ook volgens „Haerlem" niet nodig zijn42S). 278

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 280