sevaart-Brouwersvaart vormen deze 19de-eeuwse huizen een ty pisch stadsgezicht, op het behoud waarvan vele Haarlemmers prijs stellen", aldus „Haerlem" in een schrijven aan de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, waarin men met klem verzocht geen sloopvergunning af te geven voor deze twee percelen en het naast nr. 6 gelegen erkervormige gebouw. Desondanks verleende de minister nog in hetzelfde jaar 1969 een sloopvergunning voor deze panden, met als gevolg dat de Haarlemmers nu al weer enke le jaren tegen een gat aankijken en met als nevengevolg dat het huis Leidsevaart 2 er nu wel wat vreemd en kaal bij staat427). 210 Oude St. Elisabeth's Gasthuis, 1970 In een schrijven van „Haerlem" aan B en W dd. 30-1-1970 werd een aantal wensen geuit met betrekking tot het behoud van het stadsbeeld en gebouwen van kunst- en cultuurhistorische waarde in Haarlem. Hierin werd o.m. gepleit voor het Huis met de Beel den, voor de Bank van Lening en voor de gebouwen van het St. Elisabeth's Gasthuis die bijna ontruimd waren. Wat dit laatste betreft suggereerde „Haerlem" de Gasthuishuisjes hun individua liteit weer terug te geven en ze weer voor bewoning te bestemmen, iets dat de Stichting Diogenes in de komende jaren zou gaan uitvoeren. Voorts pleitte „Haerlem" ervoor het hoofdgebouw aan de Gasthuissingel niet af te breken daar het hier een typisch voor beeld gold van laat-19de-eeuwse bouwkunst. Tenslotte achtte zij het behoud van de oude regentenkamers van groot belang428). Later in het jaar werd er in een gesprek ten stadhuize nog eens met nadruk op gewezen dat men het hoofdgebouw niet diende af te breken, dat men tegen de bouw van een parkeergarage in het complex was en dat het gebouw zich zeker leende voor onderbren ging van het nieuwe historisch museum429). 211 Damiaatjes, 1971 Naar aanleiding van een actie van in hun avondrust gestoorden, die het gemeentebestuur verzochten een einde te maken aan het dagelijks luiden der Damiaatjes, begon de koster van de Grote- of Sint Bavokerk, de heer D. Vennik, een tegenactie. Deze tegenactie werd door „Haerlem" gesteund en had uiteindelijk succes430). 280

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1977 | | pagina 282